• gisplay.pl

Raport o działce - nowe narzędzie w krajowym Geoportalu

W serwisie www.mapy.geportal.gov.pl udostępniono narzędzie „Raport o działce”. Zostały w nim zintegrowane podstawowe informacje dotyczące działki wraz z informacjami dotyczącymi występujących zagrożeń środowiskowych oraz informacji o ustaleniach planów miejscowych.

Raport o działce - nowe narzędzie w krajowym Geoportalu

Raport o działce - nowe narzędzie w krajowym Geoportalu (fot. geoportal.gov.pl)

W zależności od lokalizacji działki, wygenerowany raport może zawierać od 4 do 7 sekcji tematycznych takich, jak:

  • Podstawowe informacje o działce;
  • Informacje o zagospodarowaniu terenu;
  • Informacje o ukształtowaniu terenu;
  • Informacje o zagrożeniu hałasem (gdy występuje);
  • Informacje o zagrożeniu powodzią (gdy występuje);
  • Widok ortofotomapy aktualnej;
  • Widok ortofotomap archiwalnych ( dołączany na życzenie użytkownika).

Jedną z informacji, które mogą pojawić się w raporcie, jest informacja o poziomie wskaźnika hałasu LDWN. Informacje o hałasie zostały przetworzone na podstawie danych źródłowych przekazanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli dla danej działki nie występuje zagrożenie hałasem, bądź nie ma jeszcze takiego opracowania, ten element nie będzie widoczny w raporcie.

Kolejną informacją która może się pojawić w raporcie, jest prezentacja zagrożenia powodziowego. Przedstawia ona obszary szczególnie zagrożone ryzykiem wystąpienia powodzi raz na 100 lat (prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 1%) w rozumieniu ustawy Prawo wodne z 2017 r. Informacje zostały przetworzone na podstawie danych źródłowych w postaci Map Zagrożenia Powodziowego udostępnianych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Podobnie jak w przypadku zagrożenia hałasem, jeśli dla obszaru mapy nie występuje lub brakuje danych o ryzyku wystąpienia powodzi wówczas ten element nie będzie widoczny w raporcie.

W narzędziu znalazła się również sekcja prezentująca ortofotomapy – domyślnie prezentowana jest ortofotomapa aktualna. Dodatkowo użytkownik ma możliwość włączenia do raportu widoków z ortofotomap archiwalnych, dzięki którym w prosty sposób można zobaczyć jakie zmiany w terenie zachodziły na przestrzeni lat.

Opisane narzędzie powstało siłami własnymi GUGiK i w obecnej formie nie stanowi finalnego rozwiązania. Planowana jest dalsza rozbudowa narzędzia i jego optymalizacja.

Źródło: GUGiK

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser