• gisplay.pl

Leica 3D Disto pomaga zdobyć unijną dotację

leica disto slawno1Inwentaryzacja przyziemia gotyckiego kościoła nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie takiego, który był odbudowywany po wojennych zniszczeniach. Przygotowanie dokumentacji budowlanej takiego obiektu do wniosku o dotację unijną na jego remont może spędzić sen z powiek niejednemu architektowi i projektantowi. Z pomocą przyszła Leica 3D Disto.

Z takim właśnie zadaniem zmierzył się Zbigniew Kocur z firmy AGRO-HATECH w Koszalinie, którego zadaniem było stworzenie dokumentacji zabytkowego kościoła w Sławnie. Projekt remontu wraz z oszacowaniem jego kosztów to niezbędny element wniosku o dofinansowanie renowacji obiektu sakralnego w województwie zachodniopomorskim.

Choć Pan Zbigniew jest to doświadczony projektant-konstruktor, który w swojej karierze zawodowej zinwentaryzował niejeden podobny obiekt, to jednak nie przewidział kłopotów i do pracy zabrał się z „tradycyjnym” zestawem pomiarowym – dalmierzem laserowym i szkicownikiem. Rzeczywistość jednak brutalnie zweryfikowała jego plany – po kilku wizytach w terenie, przejechaniu kilkuset kilometrów samochodem i spędzeniu kilkunastu godzin nad przepisywaniem wyników z kartki do programu CAD... na ekranie komputera pojawił się szkic, na którym nie udało się „domknąć” obrysu budowli, co udowodniły pomiary kontrolne (np. przekątnych).

Gra jednak toczyła się o dotację liczoną w grubych milionach i nie można było sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia już na etapie składania wniosku. Wtedy do akcji wkroczył instrument Leica 3D Disto, którym zmierzony został kościół w Sławnie. Instrument mierzył i obliczał współrzędne punktów charakterystycznych budowli (załamań ścian, narożników), które wskazał operator instrumentu.

leica disto slawno2Finalny DXF z planem przyziemia budowli powstał zaledwie po 1 wizycie w Sławnie (90 km), 6 godzinach pomiarów i 4 kolejnych spędzonych przy edycji wyników (np. wymiarowaniu rysunku) w oprogramowaniu AutoCAD.

Więcej informacji o pomiarze inwentaryzacyjnym kościoła za pomocą 3D Disto, sposobie prowadzenia prac i przygotowaniu finalnej dokumentacji można się więcej dowiedzieć na www.blog.mierzymy.pl.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser