Trochę słów o niwelatorach kodowych

Niwelator kodowy SprinterJak niwelator kodowy wyznacza wysokość? Co można nim zmierzyć, oprócz przewyższenia? Jakie są jego zalety i wady? Dlaczego ten instrument jest wciąż tak mało popularny w Polsce? O tym wszystkim na blog.mierzymy.pl. I ciekawa niespodzianka dla czytelników!

W geodezji i budownictwie niwelatory kodowe mierzą od dobrych kilkunastu lat. W Polsce wciąż nie są zbyt popularne. A szkoda, bo instrumenty te mają wiele zalet. W tradycyjnym niwelatorze optyczny, żeby zmierzyć różnicę wysokości, a następnie obliczyć na jej podstawie wysokość punktu, trzeba wykonać odczyt z łaty niwelacyjnej. Obserwator patrzy w okular urządzenia i, wykorzystując jedną z trzech poziomych linii siatki, odczytuje wartość liczbową na łacie. Wprawni obserwatorzy korzystają z łat z podziałem geodezyjnym "E", mniej wprawieni mogą posiłkować się podziałem milimetrowym, który posiada praktycznie każda dobra łata niwelacyjna. Proces pomiaru - odczyt, zapisanie wyniku i obliczenie szukanych wartości - w 100% wykonuje człowiek. Okazuje się, że obserwator jest najsłabszym ogniwem w tej procedurze i to błędy odczytywania są najpoważniejszym źródłem wszystkich pomyłek podczas wykonywania niwelacji.

Żeby zachęcić wszystkich niezdecydowanych do zakupu niwelatora elektronicznego, przygotowaliśmy rarytas! Mamy dwa zestawy niwelacyjne - Sprinter 50 i Sprinter 150M z łatami i statywami - w cenach wynegocjowanych w Leica Geosystems Polska! Specjalnie dla czytelników naszego bloga.

Więcej na blog.mierzymy.pl.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser