Zamień szarą ulicę w zielony deptak. To narzędzie spodoba się nie tylko urbanistom
Ciągle rozwijanie AI przynosi coraz więcej korzyści w dziedzinach planowania przestrzennego i urbanistyki. Tym razem sztuczna inteligencja została wykorzystana do stworzenia bardziej zielonych i atrakcyjnych ulic na wzór holenderski.
Fot. dutchcyclinglifestyle.com
Dutch Cycling Lifestyle to narzędzie przygotowane przez Europejską Federacja Cyklistów, którego zadaniem jest upiększenie ulic, poprzez dodanie do nich popularnych m.in. w Holandii rozwiązań które sprawiają, że ulice te są zielone oraz przyjazne pieszym oraz rowerzystom.
Aby rozpocząć zabawę z ulicznym AI należy wprowadzić nazwę ulicy, dla której ma zostać wykonana przemiana. Jeżeli strona nie wyszukuje adresu można również skorzystać z naszej lokalizacji GPS lub wrzucić zdjęcie ulicy. Następnie możemy przekształcić ulicę wybierając przycisk „Reinvent your street”. Przy generowaniu nowego obrazu system przechodzi przez kilka procesów, w tym analizę ulicy, utworzenie nowego planu ulicy, dodanie rowerzystów i pieszych, sadzenie zieleni i ostateczną analizę ulicy. Na koniec udostępniane są cztery grafiki, na których AI w różnym stopniu zmienia ulicę.
Fot. dutchcyclinglifestyle.com
Dutch Cycling Lifestyle wyjątkowo dokładnie podchodzi do zmian w ulicach, zdjęcia generowane przez AI są dopracowane i brakuje w nich ostrych kształtów czy niepłynnych przejść między elementami, co często jest zmorą tego typu grafik. Podczas upiększania ulic narzędzie to głownie skupia się na dodaniu elementów zieleni takich jak trawniki czy donice z kwiatami. Oprócz tego dodawani są piesi i rowerzyści, a także elementy infrastruktury rowerowej takie jak stojaki na rowery. Zmieniana jest również nawierzchnia, najczęściej na brukowaną.
Fot. dutchcyclinglifestyle.com
Takie kreatywne i twórcze wykorzystanie sztucznej inteligencji daje nadzieję, że w przyszłości AI stanie się jeszcze bardziej przydatne w urbanistyce i planowaniu przestrzennym oraz w szeroko pojętych naukach geograficznych. Już teraz możliwości związane z tego typu narzędziami są ogromne, dlatego szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji w dziedzinach geograficznych jest kwestią czasu.