• gisplay.pl

Druga generacja Galileo coraz bliżej. Nowe satelity z pozytywną oceną

Budowa drugiej generacji systemu Galileo przyspiesza, po tym jak dwie niezależne komisje pozytywnie oceniły nowe satelity pod kątem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących misji i wydajności - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Projekty satelitów Galileo drugiej generacji (fot. ESA)

Projekty satelitów Galileo drugiej generacji (fot. ESA)

Od kilku lat trwają przygotowania do wprowadzenia drugiej generacji Galileo (G2), która, jak zapowiada ESA, ma przynieść bezprecedensowe możliwości pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu, wspierając szeroki wachlarz potrzeb i usług użytkowników.

Flota drugiej generacji Galileo będzie składać się z dwóch różnych rodzin satelitów, które są opracowywane równolegle przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space. Oba modele zostały niedawno poddane dogłębnej ocenie przez kierowane przez ESA komisje ds. krytycznego przeglądu projektu (CDR). W ramach przeglądu niezależni eksperci techniczni zweryfikowali solidność projektu i możliwości techniczne satelitów. Osiągnięcie to jest kolejnym kamieniem milowym w ambitnym harmonogramie rozwoju pierwszych 12 satelitów drugiej generacji.

Komisje CDR, w skład których weszli wysocy rangą eksperci z ESA, EUSPA i Komisji Europejskiej, potwierdziły, że oba projekty satelitów Galileo drugiej generacji są zgodne z pełnym profilem misji, działają z segmentu naziemnego Galileo i są kompatybilne z wybraną rakietą nośną Ariane 6. Pierwsza rada spotkała się 18 kwietnia, aby dokonać przeglądu projektu satelity Thales Alenia Space, a druga zebrała się 16 maja, aby przeanalizować projekt Airbus Defence and Space. Oba spotkania odbyły się w ESA ESTEC w Holandii.

Satelity Galileo drugiej generacji mają być przełomowe: będą miały w pełni cyfrowe ładunki nawigacyjne, napęd elektryczny, mocniejszą antenę nawigacyjną, łącza międzysatelitarne i zaawansowaną konfigurację zegara atomowego. Co więcej, ich architektura będzie oferować wysoki stopień elastyczności.

Po pozytywnej kontroli komisji CDR, budowa G2 może teraz przyspieszyć. Przemysł jest już zajęty wytwarzaniem całego wyposażenia pokładowego i struktur satelity, a zespoły wkrótce rozpoczną montaż i integrację komponentów w modelach proto-flight. Ponadto w nadchodzących miesiącach odbędą się pierwsze kampanie testów zgodności systemu z satelitami, segmentem naziemnym i odbiornikami Galileo.

Do tej pory konstelacja Galileo ma 30 satelitów pierwszej generacji na orbicie, a dodatkowe osiem jest gotowych do wystrzelenia, dwa we wrześniu tego roku i sześć kolejnych od 2025 roku. Wynoszenie satelitów drugiej generacji ma rozpocząć się przed 2030 rokiem.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser