• gisplay.pl

Dużo nowości w Google Maps: Trasy w Immersive View i inne funkcje AI

Google ogłosiło wprowadzenie kolejnych funkcji na swoich mapach, które działają w oparciu o AI i ułatwią użytkownikom i użytkowniczkom planowanie podróży, docieranie do celu, dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów i znajdowanie inspiracji.

Dużo nowości w Google Maps: Trasy w Immersive View i inne funkcje AI

Trasy w Immersive View i inne funkcje AI (fot. Google)

Trasy w  Immersive View

Jedną z nowych funkcji w Google Maps jest zobaczenie swojej wyznaczonej trasy przed wyruszeniem dzięki funkcji Immersive View. Podczas tegorocznej konferencji I/O Google ogłosił wprowadzenie funkcji tras w Immersive View. To zupełnie nowe podejście umożliwia sprawdzenie każdego etapu planowanej podróży, bez względu na to, czy zamierzasz poruszać się samochodem, pieszo czy na rowerze. W tym tygodniu na Mapach Google pojawią się tę funkcję w Amsterdamie, Barcelonie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Miami, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco, San Jose, Seattle, Tokio i Wenecji. Będzie ona działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i systemem iOS. 

Trasy w Immersive View opracowano w oparciu o technologię AI, która umożliwia łączenie miliardów zdjęć lotniczych oraz pochodzących ze Street View – możesz dzięki temu sprawdzić na przykład, czy dana restauracja lub atrakcja Ci się spodoba, jeszcze zanim wyjdziesz z domu. Teraz także deweloperzy mogą samodzielnie rozwijać tę funkcję, korzystając z udostępnionej w tym tygodniu platformy Photorealistic 3D Tiles in Google Maps
 
Obiektyw w Mapach Google
 
Mapy Google są pomocne również, gdy już dotrzesz na miejsce – np. jeśli musisz zorientować się w otoczeniu po wyjściu ze stacji metra lub jesteś w nieznanej Ci okolicy i chcesz znaleźć najbliższą kawiarnię. Obiektyw w Mapach (wcześniej Funkcja wyszukiwania w trybie Live View) korzysta z AI i rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc Ci w szybkim poznaniu otoczenia, bez względu na to, czy jesteś w obcym mieście czy odkrywasz lokalne perełki. 
 
Wystarczy kliknąć ikonę Obiektywu na pasku wyszukiwania, a następnie unieść telefon, aby znaleźć informacje o pobliskich bankomatach, stacjach transportu publicznego, restauracjach, kawiarniach i sklepach. w tym tygodniu Google rozpocznie udostępnianie tej funkcji w największej jak dotąd liczbie nowych miast, która wynosi ponad 50, w tym w Austin, Las Vegas, Rzymie, São Paulo i Tajpej. 
 
Dokładniejsza nawigacja
 
Wkrótce mapa będzie jeszcze dokładniej odzwierciedlać rzeczywistość podczas korzystania z nawigacji. Oprócz zaktualizowanych kolorów na całej mapie zobaczysz bardziej realistyczne budynki, które pomogą Ci lepiej zorientować się w terenie – na przykład gdy jedziesz przez centrum miasta i chcesz mieć pewność, gdzie dokładnie się znajdujesz, gdy jesteś blisko celu podróży. Na autostradach, gdzie często konieczne są trudne manewry (na przykład zmiana kilku pasów, aby zdążyć przed właściwym zjazdem), zobaczysz szczegółowe informacje dotyczące pasów ruchu, aby móc lepiej się przygotować. Te aktualizacje pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy w 12 krajach, w tym w USA, Kanadzie, Francji i Niemczech. 
 
W USA wkrótce będzie można sprawdzić, czy na trasie są dostępne pasy dla pojazdów z pasażerami (HOV), co ułatwi podjęcie bardziej świadomej decyzji o tym, którędy jechać. Z kolei w Europie dostępne w Mapach informacje o ograniczeniach prędkości oparte na AI udostępnione zostaną w kolejnych 20 krajach, aby osoby kierujące samochodami mogły czuć się pewnie i bezpiecznie, nawet gdy trudno jest im dostrzec znaki przy drodze. Obie funkcje pojawią się w nadchodzących miesiącach na Androidzie i iOS oraz w samochodach z wbudowanymi usługami Google.
 
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych 
 
Od tego tygodnia właściciele i właścicielki pojazdów elektrycznych korzystający z Androida i iOS zobaczą jeszcze więcej przydatnych informacji o stacjach ładowania – w tym czy ładowarka jest zgodna z ich pojazdem oraz czy dostępne ładowarki są szybkie, średnie lub wolne – co pomoże im wybrać opcję najlepiej odpowiadającą ich potrzebom. Ponieważ średnio 25% wszystkich ładowarek w USA nie działa w danym momencie, w Mapach można również sprawdzić, kiedy dana ładowarka była ostatnio używana, dzięki czemu nie stracisz czasu na dojazd do stacji ładowania, która ma awarię. Te aktualizacje pojawią się globalnie w tym tygodniu na iOS i Androidzie wszędzie tam, gdzie dostępne są informacje o ładowarkach. 
 
Informacje o ładowaniu pojazdów elektrycznych będą również dostępne w interfejsie Places API dla deweloperów korzystających z Google Maps Platform, dzięki czemu firmy będą mogły wyświetlać informacje o stacjach ładowania EV w czasie rzeczywistym na swoich stronach internetowych i w aplikacjach. 
 
Znajdź inspirację dzięki nowym sposobom wyszukiwania 
 
Czasami dokładnie wiesz, co chcesz robić, ale nie masz pomysłu, dokąd się wybrać. Wyszukiwanie w Mapach Google ma teraż dostarczać Ci jeszcze lepsze odpowiedzi na Twoje pytania, a także pomóc odkrywać nowe aktywności i znajdować inspirację w całkiem inny sposób. 
 
Teraz gdy wyszukasz w Mapach konkretne rzeczy, takie jak najlepsza kawiarnia z „latte art w kształcie zwierząt” czy „pola dyniowe, gdzie mogę zabrać psa”, otrzymasz wyniki skoncentrowane na zdjęciach. Wyniki te są oparte na przeprowadzanej przez AI i zaawansowane modele rozpoznawania obrazów analizie miliardów zdjęć udostępnionych przez społeczność Map Google. Dzięki tej wizualnej liście możesz odkrywać nowe miejsca, które dokładnie odpowiadają Twoim kryteriom. Wystarczy, że przejrzysz wyniki, klikniesz zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej, i włączysz nawigację. Ten nowy sposób wyszukiwania w Mapach będzie dostęny w tym tygodniu we Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a z czasem dostęp do tej funkcji ma być rozszerzobny na więcej krajów. 
 
A jeśli zdarza się, że nie masz pomysłu na wolny dzień lub weekend, już wkrótce zobaczysz lepiej posortowane wyniki wyszukiwania, które Cię zainspirują. Więc jeśli na przykład jesteś w Tokio, możesz wyszukać „atrakcje”, aby zobaczyć propozycje miejsc posortowane tematycznie, np. „anime”, „kwitnące wiśnie” czy „wystawy sztuki”. Wystarczy kliknąć miejsca, które Cię interesują, aby dowiedzieć się o nich więcej. Możesz też zapisać ciekawe opcje na liście, jeśli chcesz je sprawdzić później. Tematyczne wyniki dotyczące atrakcji i jedzenia pojawią się globalnie na Androidzie i iOS w nadchodzących tygodniach. 
 
Źródło: Google Blog

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser