• gisplay.pl

Kilka nowości w Mapach Google, które ułatwią nawigację oraz poznawanie nowych miejsc

Intuicyjne wyszukiwanie w Live View, wyszukiwanie najlepszych stacji ładowania dla pojazdu elektrycznego, oznaczenie miejsc z dostępem dla wózków inwalidzkich - to 3 zmiany, które pojawią się wkrótce w Mapach Google.

 
Kilka nowości w Mapach Google, które ułatwią nawigację oraz poznawanie nowych miejsc
Pierwsza zmiana dotyczy Intuicyjnego wyszukiwanie w Live View, udostępnionej we wrześniu funkcji, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, miliardy zdjęć Street View i rzeczywistość rozszerzoną, aby umożliwić użytkownikom bardziej intuicyjne poznawanie okolicy. Funkcja ma być teraz dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco oraz Tokio. Jak ona działa?
 
Załóżmy, że wybieramy się do Nowego Jorku. Wystarczy, że klikniemy ikonę aparatu w pasku wyszukiwania na telefonie, aby zobaczyć sklepy oraz inne miejsca w pobliżu, takie jak kawiarnie, banki czy bankomaty. Wskazówki i strzałki wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną pokażą, gdzie i w jakiej odległości są te miejsca, nawet jeśli nie znajdują się w naszym polu widzenia (np. w sytuacji, gdy sklep znajduje się za rogiem). Dzięki temu szybko zorientujemy się, jak wygląda nasza najbliższa okolica. Aby znaleźć inne ciekawe miejsca w pobliżu, takie jak restauracje, bary, cukiernie, parki czy stacje transportu publicznego, wystarczy kliknąć odpowiednie kategorie miejsc. A to jeszcze nie wszystko. Oprócz informacji o położeniu wyświetlonych miejsc możemy zobaczyć inne ważne informacje na ich temat: czy są otwarte, czy panuje tam duży ruch, jakie są ceny i jak oceniają je członkowie społeczności Map Google.
 
Kolejna nowość to wyszukiwanie najlepszych stacji ładowania dla pojazdu elektrycznego. Wpisując hasło „stacje ładowania EV” i włączają filtr „Szybkie ładowanie”, wyświetlą się stacje wyposażone w ładowarki o minimalnej mocy 50 kW, które zapewniają szybsze ładowanie pojazdu. Można też wybrać filtr, który pozwoli wyświetlić stacje posiadające odpowiedni rodzaj wtyczki, w większej liczbie krajów. Obie funkcje są już dostępne na urządzeniach z Androidem i iOS w krajach, które mają stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
 
Wprowadzono również więcej opcji przydatnych dla osób, które wymagają pomocy w poruszaniu się. W 2020 roku wprowadzono specjalne oznaczenie dla miejsc z ułatwieniami dostępu w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, aby przekazać użytkownikom informacje o ułatwieniach dostępu dla wózków inwalidzkich. Ta funkcja jest obecnie dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS na całym świecie. Wystarczy włączyć ustawienie „Miejsca z ułatwieniami dostępu” w aplikacji Mapy Google. Jeśli dane miejsce dysponuje wejściem z dostępem dla wózków inwalidzkich, jego profil firmy będzie oznaczony ikoną wózka inwalidzkiego, w przeciwnym razie ta ikona będzie przekreślona. Aby jeszcze łatwiej zaplanować dojazd i pobyt, można też sprawdzić, czy znajdują się tam miejsca siedzące i parkingowe oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością. Takie informacje pochodzące od właścicieli firm i członków społeczności Map Google mogą być również przydatne, jeśli chcemy uniknąć korzystania ze schodów ze względu na wózek lub bagaż. Aby przekazać informacje o ułatwieniach dostępu do Map Google, wystarczy znaleźć profil firmy, którą chcecie edytować, a następnie kliknąć kolejno „Informacje” i „Edytuj dostępne opcje”. Kliknięcie poszczególnych opcji ułatwień dostępu spowoduje dodanie ich do profilu.
 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser