• gisplay.pl

Street View: Nowy aparat na 15-lecie usługi

Z okazji 15-lecia istnienia usługi Street View, Google zaprezentowało nowy aparat, który ma być udostępniony w przyszłym roku.

aparat street view

15 lat temu powstała usługa Street View, ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Obecnie mamy 220 miliardów zdjęć Street View z ponad 100 krajów i terytoriów – to nowy rekord Map Google. Dzięki tej usłudze użytkownicy mogą osobiście odwiedzić te miejsca ze swojego telefonu czy komputera. Street View nie tylko pomaga wirtualnie odkrywać świat, ale ma również pozwala zobaczyć najbardziej aktualne informacje o świecie, a jednocześnie kładzie podwaliny pod bardziej wciągającą, intuicyjną mapę. 

Nowy aparat pomoże robić wysokiej jakości zdjęcia w większej liczbie miejsc. Ma możliwości, rozdzielczość i moc przetwarzania taką samą jak aparaty w samochodzie Street View, a wszystko to jest zamknięte w zminiaturyzowanym, ultraprzenośnym urządzeniu o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów kota.

Nowy aparat Street View: 

 
  • Waży około 6 kg. To oznacza, że możemy go wysłać wszędzie. Jest to szczególnie przydatne, gdy współpracujemy z partnerami na całym świecie, aby udostępnić zdjęcia z miejsc, które są słabo zmapowane, takich jak dżungle Amazonii. 
  • Pozwala na wiele dostosowań. Teraz ten aparat modułowy pozwala dodawać lub zmieniać elementy w celu robienia jeszcze bardziej przydatnych zdjęć. Możemy dodać komponent taki jak lidar — skanery laserowe — aby zbierać obrazy z jeszcze bardziej pomocnymi szczegółami, takimi jak oznaczenia pasów ruchu czy studzienki na drodze.
  • Można go umieścić na każdym samochodzie. Aparat można umieścić na każdym pojeździe, który ma bagażnik na dachu. Można go obsługiwać za pomocą komórki – nie potrzeba do tego wyspecjalizowanego samochodu ani skomplikowanego sprzętu do przetwarzania danych. Taka elastyczność ułatwi partnerom Google z całego świata robienie zdjęć, a Google pozwoli testować bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania w obecnej flocie, takie jak hybrydy plug-in lub pojazdy w pełni elektryczne.

Nowy aparat w zabawnych kolorach Google będzie można zobaczyć, obok naszych kultowych samochodów Street View i trekkerów, już w przyszłym roku.

 
Zdjęcia historyczne Street View na smartfonie
 
Z okazji 15-lecia w Street View na smartfony pojawiła się nowa funkcja, która zabierze nas w podróż do przeszłości. Teraz wyświetlając na telefonie z iOS i Androidem zdjęcie Street View danego miejsca, można kliknąć je w dowolnym punkcie, aby wyświetlić informacje o tej lokalizacji. Następnie klikając „Zobacz więcej dat” pokażą się zdjęcia historyczne tego miejsca sięgające do 2007 r.
 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser