Mapa promieniowania w czasie rzeczywistym
Geiger Counter World Map to platforma, na której użytkownicy mogą dzielić się danymi na temat promieniowania jonizującego, które następnie w czasie rzeczywistym umieszczane są na mapie.
Fot. gmcmap.com
Pomiary promieniowania przeprowadzane są przez instytucje i osoby interesujące się tematem za pomocą specjalistycznych urządzeń służących do detekcji promieniowania jądrowego, takich jak licznik Geigera. Jeżeli posiadamy takie narzędzie, to informacje odnośnie naszych pomiarów możemy umieścić na stronie.
Wielkość promieniowania jest przedstawiona na mapie za pomocą punktów o różnych kolorach, których barwa zależy od wartości pomiaru. Obecnie punkty, w których zbierane są wartości na temat promieniowania znajdują się głównie w Europie oraz Ameryce Północnej. Pojedyncze stanowiska zlokalizowane są w Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryce Południowej.
Jak widać po informacjach przedstawionych na mapie, obecnie w zdecydowanej większości miejsc częstotliwość promieniowania wynosi mniej niż 50 CPM. Warto tutaj nadmienić, że CPM (Counts per minute) to miara szybkości wykrywania zdarzeń jonizacji na minutę. Zliczenia objawiają się jedynie odczytem przyrządu pomiarowego i nie stanowią informacji na temat siły źródła promieniowania.
Aby uzyskać dodatkowe dane na temat m.in. lokalizacji punktu pomiarowego oraz wielkości promieniowania (podawanych w mikrosiwertach na godzinę – μSv/h) należy kliknąć w interesujący nas punkt, po czym wyświetlone zostanę dodatkowe informacje wraz z tabelą zawierającą historyczne pomiary.
W Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin wyróżniono 16 stanowisk, gdzie prowadzone są pomiary promieniowania. Znajdują się one m.in. w Łodzi, Warszawie czy Rybniku. W żadnym z nich wysokość promieniowania nie osiągnęła alarmujących wartości.