Mapa stężenia dwutlenku węgla w budynkach
Dwutlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, który jest naturalnym składnikiem atmosfery, jednak jego wysokie stężenie w pomieszczeniach może mieć negatywne skutki.
Mapa stężenia dwutlenku węgla w budynkach (fot. indoorco2map.com)
IndoorCO2map to mapa, której głównym celem jest monitorowanie stężenia dwutlenku węgla w budynkach niemieszkalnych, takich jak sklepy, kina, szpitale i wiele innych. Poprzez gromadzenie tych danych, osoby chcące zmniejszyć ryzyko infekcji mogą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące przebywania w tych miejscach.
Jako że twórca mapy pochodzi z Niemiec, to większość danych dotyczy właśnie niemieckich budynków. Jednak w gromadzeniu danych może wziąć udział każdy, kto posiada telefon komórkowy i urządzenie do monitorowania poziomu CO2. Obecnie na stronie obsługiwane jest tylko najbardziej rozpowszechnione urządzenie, Aranet4, ale w najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie wsparcia dla innych tego typu urządzeń. Dzięki tej funkcjonalności, pomiary prowadzone są także w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii czy Szwecji.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat stężenia CO2, należy kliknąć w jeden z punktów w na mapie, po czym wyświetli się tabela z wszystkimi potrzebnymi wiadomościami, w tym odnośnie lokalizacji czy średniego stężenia CO2. Kolor znaczników na wizualizacji zależny jest od wysokości stężenia.
W większości miejsc wysokość stężenia CO2 nie przekracza 1000 ppm, co przez wiele instytucji i organizacji określane jest jako maksymalny próg w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie (m.in. według WHO). Jednak gdzieniegdzie znajdują się budynki, w których wartość ppm znacznie przekracza 1500, co może przekładać się na duszność powietrza i brak świeżości.
Dotychczas autorowi mapy udało się uzyskać pomiary z ponad 1200 unikalnych lokalizacji. Najwięcej danych pochodzi z supermarketów (ponad 650). Rekordowym obiektem pod względem średniej wielkości stężenia CO2 był jeden ze sklepów Aldi w Niemczech, gdzie średnia wartość ppm wyniosła ponad 2830.