Mapa przerw w dostawie prądu w Kijowie
Wysoka częstotliwość ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną sprawia, że konieczne stało się wprowadzenie przerw w dostawie prądu, co przedstawia prezentowana mapa.
Mapa przerw w dostawie prądu w Kijowie (fot. vadymklymenko.com)
Pomimo, iż Kijów znajduje się obecnie daleko od aktualnej linii frontu, to mieszkańcy stolicy Ukrainy mierzyć się muszą z innymi zagrożeniami i problemami wywołanymi przez rosyjską agresję. Zarówno w mieście jak i na terytorium całej Ukrainy wprowadzone zostały częściowe przerwy w dostawach prądu. Prezentowana mapa ma być cenną pomocą informacyjną dla kijowian, aby lepiej mogli przygotować się na planowane braki elektryczności.
Wizualizacja ta w założeniu jest przejrzysta i niezbyt rozbudowana, ponieważ ma służyć jako proste w obsłudze narzędzie dostępne dla jak największej grupy ludzi. Na mapie wyświetlane są informacje jedynie o planowanych przerwach w dostawie prądu. To, czy w budynku o danym adresie będzie elektryczność reprezentowane jest przez kolor – zielony w przypadku braku planowanych przerw oraz czerwony, kiedy energia elektryczna nie będzie dostarczana. Na mapie część zabudowań oznaczona jest również kolorem szarym, oznaczającym możliwe problemy z elektrycznością. Dodatkowo, w prawym dolnym rogu umieszczony został panel, w którym wybrać możemy dzień oraz godzinę, dla którego sprawdzić chcemy informację na temat dostępności energii.
Wszystkie informacje na temat planowanych odłączeń pochodzą bezpośrednio od firmy Yasno, będącej jednym z największych dostarczycieli prądu w kraju. Obecnie nie wszystkie adresy na terenie Kijowa zostały dodane do wizualizacji, jednak autor narzędzie stale pracuje nad rozwojem i aktualizacją strony.
Jak widać po krótkim przetestowaniu narzędzia, przerwy w dostawach elektryczności są ogromnym problemem dla mieszkańców stolicy Ukrainy. Na mapie ciężko doszukać się dnia, kiedy na całym obszarze miasta nie występowałyby żadne utrudnienia. Jednak według ukraińskich koncernów energetycznych, sytuacja ma się pogorszyć zimą, kiedy to przerwy mają trwać nawet 12 godzin, a deficyt energii ma wynieść około 35%.