Symulator wybuchu bomby atomowej
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie zniszczenia wywołałby w twoim mieście wybuch bomby atomowej, to ten symulator odpowie na twoje obawy.
Symulacja wybuchu bomby atomowej w centrum Warszawy (fot. svt.se)
Kwestia broni nuklearnej i jej wykorzystania spędzała ludziom sen z powiek szczególnie w okresie zimnej wojny, kiedy to wizja konfliktu atomowego była bliższa niż kiedykolwiek. Pomimo różnych ustaleń oraz układów o nierozprzestrzenianiu i zaprzestaniu testowania broni nuklearnej, światowe mocarstwa takie jak USA, Rosja czy Chiny wciąż dysponują ogromnymi arsenałami nuklearnymi, które w każdym momencie mogą wykorzystać w celu zniszczenia wroga.
W obliczu wyobrażeń ludzi na temat potencjalnego konfliktu i zniszczeń z nim związanych stworzony został symulator wybuchu bomby atomowej we wskazanej przez nas lokalizacji. Symulator ten jak i inne tego typu (np. Nukemap) są bardzo popularnymi narzędziami, wykorzystywanymi do prezentacji powagi i niebezpieczeństwa, związanego z bronią jądrową.
Aby skorzystać z opisywanego symulatora, należy wybrać bombę spośród dostępnych na stronie, a także wskazać miejsce, gdzie ma dojść do wybuchu. Przykładowo, w przypadku użycia rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Sarmat SS-X-28 o mocy 500 kiloton oraz jego wybuchu nad Wall Street w Nowym Jorku, dostrzec możemy ogromne zniszczenia wywołane przez bombę. W wizualizacji wyróżniono cztery obszary zniszczeń wywołanych przez wybuch. Począwszy od miejsca wybuchu są to:
- obszar kuli ognia, gdzie wszystko w jej zasięgu zostało by spalone w ciągu milionowych części sekundy. Osoby znajdujące się w tym obszarze miałyby zerowe szanse na przetrwanie
- obszar największego promieniowania, gdzie w przypadku przetrwania eksplozji poziom promieniowania byłby tak wysoki, że śmierć nastąpiłaby prawdopodobnie w przeciągu najbliższych chwil
- obszar fali uderzeniowej, której moc byłaby w stanie zburzyć większość budynków. Wszyscy znajdujący się w tym obszarze prawdopodobnie zmarliby lub zostali mocno ranni
- obszar ekstremalnego ciepła – jest to największy teren, a osoby znajdujące się w jego zasięgu doznają dotkliwych poparzeń, w tym 3 stopnia, które mogą zakończyć się śmiercią.
Wymienione strefy dotyczą jedynie pierwszych sekund i minut po wybuchu. Straty i zniszczenia wywołane przez rozprzestrzenianie się promieniowania są niemożliwe do oszacowania, ze względu na inne czynniki, jednak bez wątpienia można zakładać że byłyby one ogromne.