Najstarsze ślady Homo sapiens na mapie
Mapa "Early Homo Sapiens Fossil Sites" przedstawia miejsca, gdzie odkryto skamieniałości po wczesnych przedstawicielach gatunku Homo sapiens.
Mapa miejsc, gdzie odkryto skamieniałości Homo Sapiens (fot. sapiens-map.vercel.app)
Historymaps przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników historii i początków ludzi jako istot rozumnych. Na mapie pod adresem https://sapiens-map.vercel.app/ (której rzut możemy dowolnie zmieniać z widoku 2D na 3D) czerwonymi punktami zaznaczone zostały stanowiska archeologiczne, gdzie odkryto pozostałości (czaszki, kości lub inne elementy szkieletu) po pierwszych przedstawicielach gatunku Homo sapiens.
Na wizualizacji ukazano jedynie informację na temat lokalizacji, nazwy przedstawiciela/stanowiska oraz okresu, z którego pochodzą szczątki. Aby dowiedzieć się więcej na temat prezentowanych miejsc, należy otworzyć menu, znajdujące się w prawym dolnym rogu mapy. Po jego otwarciu ukazuje się lista wszystkich przedstawionych na mapie obiektów, wraz z krótką notką oraz odnośnikiem do artykułu na Wikipedii, gdzie dane szczątki oraz stanowiska archeologiczne zostały dokładniej opisane. Obecnie na stronie dostępnych jest 41 rożnych obiektów.
Ponadto mapa daje możliwość filtrowania prezentowanych skamieniałości pod kątem lat, z których pochodzą. Najstarsze znane szczątki przedstawione na wizualizacji liczą około 300 tys. lat. Użycie opisywanego filtra daje również inne spojrzenie na początki człowieka. Analizując cały zawarty na mapie okres, moglibyśmy dojść do wniosku, że wcześni przedstawiciele homo sapiens występowali w miarę równomiernie zarówno w Afryce, Azji jak i Europie. Jednak skamieniałości po najstarszych przedstawicielach zlokalizowane są jedynie na terenie Afryki. Dopiero ok. 100 tys. lat temu pierwsze szczątki odkryto we wschodniej Azji, a europejskie pozostałości pochodzą sprzed ok. 40 tys. lat, co po części potwierdza obecne teorie i hipotezy, mówiące, że przodkowie dzisiejszego człowieka pochodzili z Afryki, w tym najbardziej znaną „Teorię wyjścia z Afryki”.