Czy afrykańskie kleszcze są już w Polsce? Powstaje mapa, na której to sprawdzimy
Czy w Polsce są gigantyczne kleszcze, które zawitały już do Niemiec czy Szwecji? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu "Narodowe kleszczobranie", którego celem jest zmapowanie występowania kleszczy Hyalomma, nazywanych “Monster ticks”.
Mapa kleszczy, fot. narodowekleszczobranie.pl
W Europie coraz częściej opisywane są przypadki pojawiania się egzotycznych kleszczy, które wraz z ociepleniem klimatu znajdują dogodne warunki do przeżycia. Do takich gatunków należą kleszcze Hyalomma (Monster tick). Tysiące larw i nimf Hyalomma co roku trafiają do Europy i Polski podczas wiosennych migracji ptaków. Do tej pory kleszcze ginęły z powodu niskiej temperatury i wysokiej wilgotności. Ciepłe i suche wiosny i lata przyczyniły się jednak do tego, że w ostatnich latach pojawiają się doniesienia o atakowaniu ludzi i zwierząt przez dorosłe kleszcze Hyalomma, np. w Niemczech, Czechach, Słowacji a nawet Szwecji. Kleszcze były tam zbierane z koni, psów, bydła a także znajdowane w domach.
Kleszcze Hyalomma mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, gdyż przenoszą wirusa niebezpiecznej gorączki krwotocznej (ang. Crimean-Congo hemorrhagic fever, CCHFV). Śmiertelność osób zarażonych wirusem jest wysoka (10-60%) a leczenie niedostępne. Nic nie wiadomo o obecność kleszczy Hyalomma w Polsce. Celem projektu ‘Narodowe kleszczobranie’ jest sprawdzenie, czy już dotarły do naszego kraju.
W ramach projektu powstaje mapa kleszczy, na której nanoszone są zgłoszenia od osób, które prześlą kleszcza do Zakładu Eko-epidemiologii Chorób Pasożytniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego lub wypełnią formularz ze zdjęciem kleszcza dostępny na stronie projektu. Obecnie na mapie zaznaczone są zgłoszenia jedynie polskich kleszczy: pospolitych i łąkowych. Czy wkrótce pojawią się na mapie także kleszcze afrykańskie? To zależy m.in. od zaangażowania społeczeństwa. "Narodowe Kleszczobranie" to projekt "nauki obywatelskiej", który korzysta ze wsparcia społeczeństwa i dzieli się ze społeczeństwem zebraną wiedzą. Zaangażowanie w program może więc przyczynić się do zebrania bezcennej wiedzy o nowych zagrożeniach oraz do rozwoju nauki a przede wszystkim pozwoli na zapobieganie chorobom przenoszonym przez kleszcze - podkreślają naukowcy.
Strona projektu: https://www.narodowekleszczobranie.pl