• Jarosław Zoń

Bogaty w funkcje planer tras rowerowych

Sherpa Map to gratka dla fanów kolarstwa, którzy szukają ciekawego i przepełnionego funkcjami planera tras rowerowych. Za pomocą jednego narzędzia, w krótkim czasie otrzymamy najważniejsze informacje na temat naszej podróży rowerem.

Bogaty w funkcje planer tras rowerowych

Fot. sherpa-map.com

Strona ta jest efektem działań trzech pasjonatów kolarstwa, którzy potrzebowali narzędzia dającego informacje odnośnie nawierzchni, po której poruszaliby się według zaplanowanych tras. W szczególności wyzwaniem było dla nich opracowanie ścieżek, na których można było łatwo zidentyfikować przejście ze żwiru na chodnik czy inną twardą nawierzchnię. Problem ten rozwiązali poprzez stworzenie strony Sherpa Map, która od tego czasu stała się znacznie bardziej rozbudowanym narzędziem, oferującym więcej możliwości.

Aby pozyskać informacje odnośnie nawierzchni, strona korzysta nie tylko z danych OpenStreetMap, lecz wykorzystuje także nowatorskie rozwiązanie, jakim jest używanie algorytmów klasyfikacji AI. Metoda ta polega na wykorzystaniu zdjęć satelitarnych do klasyfikowania rodzaju nawierzchni każdej drogi na trasie  podróży, również w czasie rzeczywistym, kiedy nie jest ona znana w bazie danych.

Oprócz pierwotnego przeznaczenia, Sherpa Map oferuje także szereg innych danych, przydatnych w planowaniu wycieczek rowerowych. Do najważniejszych funkcji należą:

  • zaawansowane dane dotyczące wzniesień i przewyższeń;
  • rozróżnianie wielu rodzajów nawierzchni (utwardzonej, żwirowej, gruntowej);
  • pełne, stale aktualizowane dane pogodowe, w tym prognozy pogody;
  • dane na temat wiatru tylnego;
  • możliwość wyświetlania wielu obiektów na trasie, w tym hoteli, kawiarni, łazienek publicznych itp.;
  • 28 profili routingu;
  • łączność z zegarkami sportowymi firmy Garmin i wysyłanie tras bezpośrednio na nie;
  • obliczanie szacunkowego czasu podróży, z uwzględnieniem naszego poziomu zaawansowania jak i rodzaju nawierzchni.

Aby zaplanować naszą trasę, wystarczy wskazać punkt startowy oraz końcowy. Następnie na strona wygeneruje dla nas trasę i poda najważniejsze informacje m.in. odnośnie długości, zmiany wysokości, rodzaju nawierzchni czy pogody. Wygenerowaną trasę możemy dowolnie modyfikować, dodawać kolejne punkty, a także decydować po jakiej nawierzchni chcemy się poruszać, co również wpływa na  przedstawianą trasę. Wszystkie dostępne funkcje zostały wytłumaczone i opisane przez twórców pod adresem https://sherpa-map.com/about.html

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser