• Jarosław Zoń

Quiz mapowy – najkrótsza podróż między krajami

Travle oferuje możliwość sprawdzenia swojej pamięci i znajomości mapy świata w ciekawym quizie, w którym naszym zadaniem jest wskazanie jak najkrótszej trasy podróżując między dwoma państwami.

Quiz mapowy – najkrótsza podróż między krajami

Quiz mapowy Travle – najkrótsza podróż między krajami (fot. travle.earth)

Codziennie Travle publikuje nową, pustą mapę na której zaznaczone są jedynie dwa wyróżnione kraje. Naszym zadaniem jest odbycie wirtualnej podróży z jednego z wyróżnionych krajów do drugiego, poprzez wpisywanie nazwy krajów, przez które można podróżować do wskazanej destynacji. Celem gry jest ukończenie podróży przy użyciu możliwie jak najmniejszej liczby państw. W rozgrywce brane pod uwagę są jedynie granice możliwe do przejścia pieszo, dlatego mosty i tunele się liczą, natomiast eksklawy i odległe terytoria nie. Od reguły tej istnieje jednak kilka wyjątków, np. Irlandia łączy się z Wielką Brytanią, a Indonezja łączy się z kontynentem przez Malezję, jednak Rosja nie łączy się z Polską przez Kaliningrad, a Hiszpania nie łączy się z Marokiem przez Ceutę czy Melillę.

Nasze odpowiedzi są punktowane, a po każdym podanym państwie otrzymujemy informację, czy nasze wskazania są prawidłowe. Jeżeli nie są, to wtedy quiz informuje nas czy podawane przez nas państwa przybliżają czy oddalają nas od państwa docelowego. Jeżeli dana rozgrywka sprawia nam trudności, to możemy skorzystać z trzech podpowiedzi – pokazania granic kolejnego państwa, pokazania granic wszystkich państw, a także pokazania pierwszych liter szukanych państw. Po zakończonej grze otrzymamy informacje odnośnie skuteczności naszych wskazań, a także przedstawiona zostanie najkrótsza możliwa trasa (w przypadku wskazania większej liczby państw).

Jeżeli nie chcemy ograniczać się do jednej rozgrywki dziennie, to możliwe jest również przeprowadzenie gry w trybie treningowym. Jest on dużo bardziej rozbudowany i oferuje więcej opcji rozgrywki. W trybie tym możemy zagrać na mapie świata, lub jedynie w granicach jednego z 23 terytoriów na świecie ( wśród nich m.in. Rosja, Chiny, USA, Benelux czy Niemcy). Rozgrywka w ramach jednego z państw polega na tym samym, lecz tym razem podróżujemy nie pomiędzy państwami, a pomiędzy jednostkami podziału administracyjnego (najczęściej są to podstawowe jednostki, np. kantony w Szwajcarii). Niezależnie od wybranej przez nas mapy możemy również  modyfikować poziom trudności, a także dowolnie wskazywać punkty startowe oraz końcowe, zamiast polegać na doborze losowym.

Jeżeli poziom trudności nadal jest dla nas zbyt niski, to w ustawieniach dostępna jest opcja, która całkowicie wyłącza podkład mapowy, a informacja skąd dokąd mamy się dostać jest podawana jedynie tekstowo.

Link do gry: https://travle.earth/

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser