Jak zmieniał się poziom mórz i pokrywy lodowej na przestrzeni ostatnich 135 tys. lat?
Rosnący poziom mórz i oceanów, a także zmniejszająca się powierzchnia pokrywy lodowej na Ziemi jest jednym z największych wyzwań ekologicznych, z którymi człowiek będzie się musiał zmierzyć w najbliższym czasie. W przypadku braku działań, naszą planetę mogą czekać katastrofalne skutki. Dzięki Sea level map możemy prześledzić, jak poziom mórz zmieniał się w ciągu ostatnich 135 tys. lat.
Dzięki Sea level map możemy prześledzić, jak poziom mórz zmieniał się w ciągu ostatnich 135 tys. lat (fot. sellevelmap.io)
Sealevelmap.io to interaktywna mapa badająca globalne wahania poziomu morza i pokrywy lodowej na przestrzeni ostatnich 135 000 lat lub według morskich piętr izotopowych (MIS.) Morskie Piętra izotopowe służą do opisywania naprzemiennych okresów ciepłych i zimnych na podstawie proporcji izotopów tlenu występujących w skorupkach organizmów morskich, zwłaszcza otwornic. Im wyższa liczba, tym starszy etap. Etapy o numerach nieparzystych reprezentują okresy ciepłe (interglacjały), natomiast etapy o numerach parzystych reprezentują okresy zimne (glacjały). To właśnie morskie piętra izotopowe stanowią obecnie podstawę badań zmian klimatycznych w epoce plejstoceńskiej. Aktualne ocieplenie holoceńskie oznaczane jest jako MIS 1.
Po wejściu na stronę ukazuje nam się widok Ziemi, którą możemy dowolnie obracać wedle potrzeb. Do korzystania z wizualizacji należy użyć suwaka, za pomocą którego możemy dowolnie zmieniać okres, dla którego mają być wyświetlane dane odnośnie poziomu mórz i powierzchni pokrywy lodowej. W zakładce „year” znajdującej się po lewej stronie przygotowano dla każdego z wyszczególnionych okresów wykres przedstawiający wartości na temat dolnego, górnego i średniego poziomu mórz (w porównaniu do sytuacji obecnej), a także krótką notkę opisującą sytuację w danym czasie.
Najstarszy dostępny na stronie okres przedstawia sytuację 135 tys. lat temu. W tym czasie przypadał koniec przedostatniego zlodowacenia i koniec MIS 6, który rozpoczął się około 191 tys. lat temu. Poziom mórz znajdował się wtedy około -124 m poniżej obecnego poziomu. Interesujący okres miał miejsce około 24 tys. lat temu, kiedy to przypadało maksimum ostatniego okresu zlodowaceń. Podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (LGM), okresu, w którym Ziemia doświadczyła jednej z najzimniejszych faz ostatniej epoki lodowcowej. Duże części Ameryki Północnej, Europy i Azji zostały pokryte rozległą pokrywą lodową, co w dużym stopniu wpływało na klimat. Ze względu na ogromne ilości wody uwięzionej w pokrywach lodowych i lodowcach poziom mórz był znacznie niższy i wynosił około -130 m poniżej obecnego. Dzisiaj można mówić, że poziom mórz jest względnie stabilny przez ostatnie 6–7 tys. lat. Obecnie powierzchnia zalanych szelfów kontynentalnych wynosi około 27 milionów km2, czyli jest to obszar nieco większy niż łączna powierzchnia Stanów Zjednoczonych, Chin i Australii.