Mapa historii politycznej Ameryki Północnej i Południowej
Latamap ukazuje ponad 200 lat burzliwej historii politycznej państw Ameryki Północnej i Południowej. Jak zmieniały się preferencje polityczne mieszkańców „Nowego Świata”?
Mapa historii politycznej Ameryki Północnej i Południowej (fot.latamap.com)
Strona Latamap oferuje wizualizację politycznej historii państw Ameryki Łacińskiej od roku 1789 do czasów współczesnych. Głównym elementem strony jest animowana mapa, na której przedstawione państwa zaznaczone zostały barwami reprezentującymi aktualne wówczas preferencje polityczne w krajach Ameryki Północnej i Południowej. Autor wizualizacji podzielił polityczne uwarunkowania na lewicowe, prawicowe, centrowe, monarchie oraz państwa, w których władało wojsko.
Za pomocą suwaka znajdującego się na dole strony możliwe jest dowolne poruszanie się po ponad 200 letniej historii politycznych zmian w obu Amerykach. Po kliknięciu w interesujące nas państwo podane zostaną również informacje takie jak okres w jakim utrzymywał się dany stan, nazwa rządzącego wówczas ugrupowania politycznego oraz przywódcy danego kraju. Dodatkowo w zakładce „Events” przygotowano dla użytkowników notatki wyjaśniające najważniejsze wydarzenia historyczne jakie miały miejsce w opisywanym okresie i które najbardziej wpłynęły na kształtowanie politycznego obrazu na kontynencie.
Analiza zamieszczonej wizualizacji pozwala stwierdzić, że wiele zmieniło się na scenie politycznej w państwach obu Ameryk. Pod koniec XVIII wieku na większość obszarów dominowa monarchia, ponieważ prawie wszystkie tereny Ameryki Środkowej i Południowej były wówczas pod panowaniem Hiszpanii oraz Portugalii. Pierwsze większe zmiany nadeszły w latach 20 i 30. XIX wieku, kiedy to dochodziło do zrywów niepodległościowych oraz kształtowania się nowych państw. Późniejsze lata przyniosły ciągłe zmiany w preferencjach politycznych mieszkańców. Zdecydowanie częściej na przestrzeni lat wybierane były ugrupowania prawicowe, szczególnie na początku XX wieku oraz bezpośrednio po II wojnie światowej. Rok 2023 przyniósł jednak spore zmiany, gdyż w Ameryce Północnej i Południowej zaczął dominować kolor czerwony reprezentujący ugrupowania lewicowe.