• Jarosław Zoń

Mapa najbardziej śmiercionośnych epidemii w historii

Zarazy i pandemie stale towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnych, gdzie przy słabo rozwiniętej medycynie pochłaniały ogromną liczbę ludzkich istnień. Niestety pewnym jest to, że w przyszłości nadejdą kolejne pandemie. Obecnie za sprawą globalizacji ułatwiającej podróżowanie i przepływ ludności na niespotykaną wcześniej skalę rozprzestrzenianie się wirusów jest jeszcze prostsze, czego ostatnim przykładem była pandemia COVID-19. Dzięki mapie najbardziej śmiercionośnych epidemii w historii możemy sprawdzić, jak wypada ona w porównaniu z epidemiami wirusowymi z przeszłości.

Mapa najbardziej śmiercionośnych epidemii w historii

Czarna śmierć to jedna z największych epidemii w dziejach ludzkości, panującą w XIV-wiecznej Europie / Fot. thebulletin.org

Mapa przygotowana przez Erika Englisha pozwala odbyć podróż po tragicznej historii największych zaraz w dziejach ludzkości. Na stronie projektu opisano i przedstawiono na mapie 19 największych epidemii, począwszy od zarazy Antoninów z drugiej połowy II wieku n.e. aż do COVID-19. Po poszczególnych sekcjach strony poruszać się można za pomocą bezpośrednich odnośników, a w przypadku chęci odkrycia epidemii chronologicznie wystarczy kierować się w dół strony. Każdej z opisywanych epidemii towarzyszą szczegółowe informacje na temat ich historii, zasięgu występowania, ram czasowych, a także liczby zmarłych. Opisane są one w interesujący sposób, dodatkowo każdej z nich towarzyszą obrazy, malowidła oraz zdjęcia.

Dla miłośników map najważniejszym elementem strony jest znajdująca się po lewej stronie widok 3D na kulę ziemską, na którym zaznaczony jest zasięg występowania lub miejsca, w których rozpoczęły się poszczególne epidemie. Oprócz tego, dla niektórych z nich przygotowano inne szczegółowe informacje zawarte na mapie, takie jak przedstawienie Weneckich i Europejskich sieci handlowych, które odegrały ważną rolę przy rozprzestrzenianiu czarnej śmierci. W przypadku mającej miejsce w Ameryce Północnej epidemii Cocoliztli w 1576, autor zamieścił również informację na temat procentowego spadku liczby ludności tubylczej w poszczególnych miastach regionu.

Strona udostępniona przez Bulletin of the Atomic Scientists jest świetnym narzędziem dla fanów geografii i historii, chcących dowiedzieć się więcej na temat największych epidemii w dziejach. Autor pomyślał także o osobach chcących jeszcze bardziej zgłębić swoją wiedzę. W tekście oraz na niektórych mapach umieszczone zostały odnośniki, które przekierowują czytelnika do publikacji naukowych, z których pochodzą informacje dotyczące danej pandemii.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser