• Jarosław Zoń

Globalna mapa pożarów od 2022 roku na wizualizacji NASA

W dobie ciągłych zmian klimatu oraz stale rosnących temperatur na Ziemi liczba pożarów oraz ryzyko ich wystąpienia wzrasta z roku na rok. Dzięki danym pochodzącym od NASA zobrazowana została ich skala oraz rozmieszczenie począwszy od 2022 roku.

Globalna mapa pożarów od 2022 roku na wizualizacji NASA

Mapa pożarów od 2022 roku (fot. NASA)

Wizualizacja przedstawia aktywne pożary obserwowane przez Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) od początku 2022 roku. Sensor VIIRS lata na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, będących częścią systemu satelitarnego JPSS, którego misją jest dostarczanie globalnych danych środowiskowych wykorzystywanych w modelach prognozowania pogody oraz danych naukowych wykorzystywanych do monitorowania klimatu. Oprócz tego dane zbierane przez VIIRS używane są do uzyskania wglądu we właściwości i dynamikę różnych zjawisk geofizycznych, w tym: właściwości aerozoli i chmur, temperatury mórz i oceanów oraz lądów. Instrumenty na satelitach orbitujących wokół bieguna zazwyczaj obserwują pożar w danym miejscu kilka razy dziennie, gdy okrążają Ziemię od bieguna do bieguna. VIIRS wykrywa gorące punkty z rozdzielczością 375 metrów na piksel, co oznacza, że ​​może wykryć mniejsze pożary o niższej temperaturze niż inne satelity obserwujące ogień. Jego obserwacje są około trzy razy bardziej szczegółowe niż na przykład instrument MODIS (uchodzący za jeden z najważniejszych sensorów współczesnej teledetekcji satelitarnej). VIIRS zapewnia również możliwości wykrywania pożarów w nocy za pośrednictwem pasma Day-Night, które może mierzyć światło widzialne o niskiej intensywności emitowane przez małe i nabierające na sile pożary.

Około 30-sekundowa wizualizacja ukazuje aktywne pożary zaobserwowane na Ziemi od 1 stycznia 2022 roku aż do dnia dzisiejszego. Na jej podstawie można wskazać obszary, które w tym okresie były najbardziej narażone na pożary. Największe skupiska pożarów występowały głównie w pobliżu równika oraz zwrotników, gdzie (nie licząc obszaru Sahary) występuje silne zalesienie w postaci lasów równikowych, które w porze suchej są szczególnie narażone na rozległe pożary, czego przykładem może być pożar lasów w Amazonii w roku 2019. Oprócz strefy międzyzwrotnikowej, dużą liczbę pożarów zauważyć można było na terenie USA oraz Kanady, a także Syberii. Pożary te jednak nie były aż tak rozległe i długotrwałe.

Satelity Suomi-NPP i NOAA-20 wraz z sensorem VIIRS będą kontynuować swoją misję na orbicie ziemskiej aby pomagać w walce z zachodzącymi zmianami klimatu. Oprócz informacji na temat pożarów, sensor VIIR będzie monitorować i badać zmiany i właściwości wegetacji, pokrycia/użytkowania terenu, cyklu hydrologicznego oraz bilansu energetycznego Ziemi w skali globalnej i regionalnej. Połączenie zbiorów danych MODIS, AVHRR i VIIRS pozwoli na kompleksową ocenę wpływu zmian klimatu na powierzchnię lądu w ciągu ostatnich 20 lat.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser