Tłumy na obchodach Dnia GIS w Poznaniu

Tegoroczny GIS Day w Poznaniu przyciągnął setki uczniów, nauczycieli i entuzjastów Systemów Informacji Geograficznej.

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

Blisko 400 osób uczestniczyło w prelekcjach i warsztatach na podczas obchodów Dnia GIS w Poznaniu. Tegoroczna edycja, po dwóch latach zdalnej formy, odbyła się 16 listopada na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM i była zorganizowana przez Sekcję Geoinformacji, we współpracy z Sekcją Geomatyczną Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Postawiliśmy na jakość. W tym roku zmniejszyliśmy ilość prelekcji, ale zorganizowaliśmy więcej warsztatów, które szczególnie interesują uczniów i nauczycieli - informuje Adrian Nowacki z Komitetu Organizacyjnego GIS Day Poznań 2022.

- GIS Day wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Jest to już 21. odsłona wydarzenia, w pełni przygotowywanego i prowadzonego przez studentów naszego wydziału. Jest mi niezmiernie miło, że nauki o Ziemi we współpracy z naukami biologicznymi prowadzą działania związane z Systemami Informacji Geograficznymi, prężnie rozwijającą się gałęzią nauki. Współcześnie widzimy,  jak przestrzeń geograficzna integruje różne pola badawcze - powiedział dziekan prof. Grzegorz Rachlewicz otwierając GIS Day.

Na warsztatach, prowadzonych nie tylko przez studentów, ale również pracowników firm: Sweco, Dron.edu.pl i GIS Support młodzież rozwijała kompetencje dotyczące wykorzystywania danych przestrzennych. Uczestnicy m.in. programowali własną mapę, tworzyli wizualizację przebiegu szlaku turystycznego za pomocą technik 3D, planowali misję za pomocą drona, by automatycznie pozyskać zdjęcia potrzebne do wykonania ortofotomapy.

Prelekcje prowadzili zarówno pracownicy i studenci UAM, jak również przedstawiciele firm prywatnych i instytucji publicznych. Na przykład Centrum Badań Kosmicznych, przygotowało wystąpienie o danych satelitarnych w obserwacji usług ekosystemowych, firma Geomatic opowie o sztucznej inteligencji wykorzystywanej w poprawianiu jakości zdjęć satelitarnych. Przedstawiciel firmy Hexagon, która wykorzystuje w swoich działaniach partycypację społeczną, da wykład o wykorzystaniu geoinformacji w mieście niskoemisyjnym i dobrym do życia.

Źródło: Życie Uniwersyteckie/UAM

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser