O GIS-ie w zarządzaniu przestrzenią na konferencji we Wrocławiu

VI edycja Konferencji "Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego"We Wrocławiu odbyła się kolejna edycja Konferencji "Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego". Tematem przewodnim było zarządzania przestrzenią na szczeblu lokalnym.

To już szósta edycja wrocławskiej konferencji, na której mogliśmy zapoznać się z dobrymi praktykami w zarządzaniu przestrzenią na szczeblu lokalnym i regionalnym z zastosowaniem systemów informacji przestrzennej. O tym jak ciekawy jest to temat, świadczyć może choćby liczba uczestników. W auli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zgromadziło się około 200 gości, głównie pracowników instytucji samorządowych i rządowych, i to nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całego kraju.

Po powitaniu uczestników przez Geodetę Województwa Dolnośląskiego Roberta Pajkerta, konferencję oficjalnie otworzył Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.

Zanim jednak na dobre rozpoczęły się sesje referatowe, wręczono nagrodę w konkursie „Dolny Śląsk na kompozycji mapowej" ogłoszony w ramach obchodów GISday 2018. Zwycięzcą III edycji Konkursu została Sylwia Nagórna, za stworzenie mapy konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii na Dolnym Śląsku. Dane dotyczące lokalizacji elektrowni zostały pozyskane z Urzędu Regulacji Energetyki. Prowadzi on rejestry i wykazy wytwórców energii w małej instalacji i koncesji w zakresie innym niż paliwa ciekłe dotyczących wytwarzania energii elektrycznej. Koncesje zawierają szereg istotnych informacji takich jak: nazwa przedsiębiorstwa, numer koncesji, data rozpoczęcia i zakończenia obowiązywania koncesji, przybliżona lub dokładna lokalizacja miejsca wytwarzania energii elektrycznej, rodzaj wykorzystanego do pozyskania energii paliwa, rodzaj jednostki wytwórczej i łączna moc zainstalowana w elektrowni.

Sylwia Nagórna odbiera nagrodę w konkursie „Dolny Śląsk na kompozycji mapowej"

Konferencję podzielono na trzy tematyczne sesje referatowe. W pierwszej - "Informacja Przestrzenna w planowaniu przestrzennym"- Alina Bieńkowska z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu przedstawiła wyniki badania dotyczącego planowania przestrzennego w Polsce. Wynika z nich, że zaledwie dla 30,5 % powierzchni kraju opracowano miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Z kolei Monika Rutyna i Maria Zborowska z Urzędu Miasta Bolesławiec i Urzędu Gminy Warta Bolesławiecka opowiedziały jak wykorzystują narzędzia GIS w zarządzaniu gminą w obszarze procedur planistycznych i gospodarki nieruchomościami. Sesję zakończył Przemysław Malczewski z Instytutu Rozwoju Regionalnego opowiadając z wielką pasją o zastosowaniu technologii GIS w planowaniu przestrzennym na szczeblu regionalnym.

Monika Rutyna i Maria Zborowska z Urzędu Miasta Bolesławiec i Urzędu Gminy Warta Bolesławiecka opowiedziały jak wykorzystują narzędzia GIS w zarządzaniu gminą w obszarze procedur planistycznych i gospodarki nieruchomościami.

W drugiej sesji "Informacja Przestrzenna w realizacji zadań publicznych" wysłuchaliśmy referatu o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a pracownicy PGE Wody Polskie opowiedzieli o możliwości wykorzystania bazy danych ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeriolowanych gruntów. Dowiedzieliśmy się też jak prowadzić zadania gminy w zakresie inwestycji i transportu zbiorowego z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej na przykładzie Gminy Jarocin. Natomiast pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego opowiedzieli o Geoportalu Dolnego Śląska jako przydatnym narzędziu do analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jako baza przystanków wykorzystywana przez zarządców, turystów i przewodników.

VI edycja Konferencji "Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego"

Podczas ostatniej sesji - "Nowe trendy w zastosowaniach GIS" - pracownicy Urzędu Miasta w Poznaniu zaprezentowali trójwymiarowy model miasta jako część poznańskiego SIP-u. Dowiedzieliśmy się o nowych e-usługach funkcjonalnościach, narzędziach i bazach danych w rozbudowanym Geoportalu Dolny Śląsk, który uruchomiony został w ubiegłym tygodniu. Sesje zakończył refert Anny Pierzchały z Esri Polska "GIS jako narzędzie do mądrego planowania rozwoju miasta/gminy".

 

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser