AGIT2025: Podsumowanie europejskiej konferencji o geoinformatyce

W dniach 1–3 lipca 2025 r. odbyła się konferencja AGIT2025, zorganizowana przez Paris Lodron Universität Salzburg pod hasłem "Shaping Geospatial Futures". Głównymi tematami były kierunki innowacyjnych badań w geoinformatyce, prezentacje wyników projektów badawczych i społecznościowych oraz ich zastosowania w dziedzinie geoinformacji i technologii geoprzestrzennych.

Konferencja AGIT2025 (fot. Simon P. Haigermoser) Konferencja AGIT2025 (fot. Simon P. Haigermoser)

Warto odnotować dwa referaty wprowadzające w tematykę konferencji (Keynote Speakers). Dr Geoffrey J Hay z University of Calgary wygłosił referat „Wizualizacja efektywności energetycznej miast: od pomysłu do liderów branży geoprzestrzennej”, w którym przedstawił 15 letnią historię badań naukowych oraz ich komercjalizacji, która zakończyła się powstaniem innowacyjnej firmy działającej na wymagającym rynku kanadyjskim i amerykańskim.  Drugi referat wygłosiła Prof.  Ana Basiri pod tytułem „Big Data, Bigger Holes: Navigating the Big Data-Good Data Paradox in Geospatial Data”, w którym zwróciła uwagę na dysproporcję pomiędzy ilością i jakością danych z urządzeń mobilnych a danymi tradycyjnymi. 

W ramach konferencji przygotowano 5 form prezentacji swoich osiągnięć i możliwości. Pierwszą formą były tak zwane krótkie artykuły do 5 stron, które w trakcie konferencji były prezentowane w formie piętnastominutowych prezentacji. W trakcie konferencji zaprezentowano 31 artykułów. Z Wydziału Geodezji Górniczej i inżynierii Środowiska AGH dr hab. inż. Artur Krawczyk wygłosił referat na temat zmian struktur danych parcel eksploatacji górniczej w systemach obliczeń deformacji terenu. Natomiast prof. Malinowska z prof. Hejmanowskim wygłosili referat na temat systemu wizualizacji deformacji w kopalni soli. Drugą formą były abstrakty, które w trakcie konferencji były prezentowane w postaci pięciominutowych wystąpień. W trakcie konferencji zaprezentowano aż 38 abstraktów. Trzecią formą prezentacji badań naukowych była sesja posterowa, na której zaprezentowano 47 posterów. W ramach tej sesji zorganizowano konkurs na najlepszy poster. Czwartą formą prezentacji były warsztaty – w trakcie konferencji uczestnicy mieli do wyboru aż 19 różnego typu warsztatów m.in. SLAM z ROS i Pythonem, skanowanie laserowe RIEGL VZ 600i, ETL w FME oraz analiza Human Mobility w R. Ostatnią formą prezentacji był Marketplace czyli hol z boksami wystawienniczymi, gdzie prezentowały się firmy oraz jednostki administracji publicznej.

Konferencja AGIT2025 (fot. Simon P. Haigermoser) Konferencja AGIT2025 (fot. Simon P. Haigermoser)

W ramach budowania networkingu (budowania sieci znajomości zawodowych) poprzez organizowanie spotkań organizatorzy stworzyli przestrzeń do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń. W pierwszym dniu na terenie uniwersyteckiego parku odbyło się spotkanie „Ice Breaker”. W drugi dzień firmy wystawiające swoje stoiska zorganizowały spotkanie „Apéro@Marketplace”, a w trakcie sesji posterowej i później organizatorzy zorganizowali przerwę na „Ice Cream” bezpłatne lody w wafelkach, a na koniec dnia odbył się „Conference Dinner”. Trzeci dzień konferencji uczestnicy rozpoczęli od porannego wspólnego biegania „AGIT Morning Run”. Zamiast ceremonii zakończenia konferencji organizatorzy ufundowali symboliczne „Wine Farewell” party.  Wszystkie wydarzenia networkingowe odbywały się na terenie Uniwersytetu.  

Konferencja AGIT 2025 została zorganizowana zgodnie z ideą GreenMeeting – przyjazną dla środowiska formą spotkań naukowych i branżowych. Oznacza to dążenie do minimalizacji śladu węglowego poprzez promowanie transportu publicznego (organizatorzy zachęcali do przyjazdu na konferencję koleją bez korzystania z samolotu czy samochodu, promowali wykorzystanie środków publicznego transportu, maksymalnie ograniczali zużycie materiałów drukowanych. Podczas wydarzenia zastosowano zrównoważony catering oparty na produktach lokalnych i sezonowych, z przewagą opcji roślinnych. Nie było opakowań jednorazowych a kubki z tworzywa sztucznego były kubkami wielorazowego użytku. Uczestnicy mogli korzystać z punktów do uzupełniania wody z kranu. A na zakończenie wszystkie identyfikatory zostały zebrane przez organizatorów w celu późniejszego ponownego wykorzystania.

Ogromne podziękowania dla prof. Dr. Johannes Scholza, przewodniczącego komitetu organizacyjnego konferencji AGIT 2025 oraz całego zespołu organizującego tą konferencję za stworzenie wyjątkowej atmosfery naukowej i przestrzeni do praktycznej wymiany doświadczeń.

Organizatorzy już na otwarciu konferencji ogłosili wiadomość, że AGIT 2026 odbędzie się w dniach 8–9 lipca 2026 w Salzburgu. Więcej informacji na: www.agit.at

Artur Krawczyk, WGGiIŚ AGH 

Konferencje - aktualności

24 lutego 2026

Trwają zapisy na XX Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji, która odbędzie się 27–28 kwietnia 2026 r. w Gdańsku.

13 lutego 2026

W dniach 21–22 maja 2026 r. we Wrocławiu odbędzie się V Akademia Kartografii i Geoinformatyki pt. "Polska Kartografia i Geoinformtayka na arenie międzynarodowej".

27 stycznia 2026

Główny Geodeta Kraju zaprasza na pierwszy z comiesięczny briefingów GGK, które będą odbywały się w formie zdalnej na platformie ZOOM.

19 stycznia 2026

Instytut Geodezji i Kartografii, PTK Lubuskie B+R+I, BSS Łotwa oraz Europejska Agencja Kosmiczna zapraszają do udziału w webinarze pt. „Produkty programu ESA Copernicus z zakresu monitorowania usług...

08 stycznia 2026

Rozpoczęły się zapisy na drugą edycję „Szkolenia SpatialSQL” – intensywnego, jednodniowego kursu w formie online poświęconego praktycznej pracy z danymi przestrzennymi w relacyjnych bazach danych...

07 stycznia 2026

Jubileuszowe XXX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji odbędą się w Lázně Bělohrad (Czechy) w dniach 27-29 maja 2026 roku.

17 grudnia 2025

Są wydarzenia, na które zagląda się z ciekawości. Są też takie, które wpisuje się do kalendarza z wyprzedzeniem. GeoConnect Expo 2026 zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii.

15 grudnia 2025

Międzynarodowa konferencja QGIS User Conference 2026 odbędzie się w Szwajcarii w październiku 2026 roku - poinformowano na oficjalnej stronie projektu.

26 listopada 2025

Gospodarzem Ogólnopolskiej Konferncji Studentów Geodezji w 2026 będzie Koło Naukowe Hevelius działające przy Politechnice Gdańskiej.

24 listopada 2025

W dniu 5 grudnia w Krakowie odbędzie się jubileuszowa X edycja Forum Uni Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci, organizowane przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta ne WGGiIŚ AGH.

Nasze patronaty

BUDMA 2026
3-6.02.2026
X Forum Uni - Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci
5 grudnia 2025
GIS Day w Poznaniu
19 listopada 2025
GIS Day 2025 w Gdańsku
19 listopada 2025
Wrocławskiego GISday 2025
19-20 listopada 2025
GeoConnect Expo
14-15 czerwca 2026

Mapa GIS

Znajdź firmę, sklep, studia...