Gdynia: Interaktywna piaskownica pomaga uczniom w czytaniu mapy

W jednej ze szkół podstawowych w Gdyni powstał interaktywna piaskownica, która reaguje na ruch i pokazuje dzieciom różne formy ukształtowania terenu. Zmiana położenia piasku jest rejestrowana przez kamerę 3D. Gdyńska placówka to jedyna szkoła podstawowa na Pomorzu, która może pochwalić się takim urządzeniem.

Interaktywna piaskownica w szkole podstawowej w Gdyni

Interaktywna piaskownica znajduje się w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 44 (ul. Sucharskiego 10) i od początku cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Z inicjatywą stworzenia piaskownicy wyszła nauczycielka świetlicy, Paulina Ziep.

– Nasza świetlica jest miejscem, w którym wykorzystujemy nowe technologie. Ułatwiają one dzieciom poznawanie świata poprzez metody aktywizujące. Pomysł stworzenia interaktywnej piaskownicy zrodził się po przeczytaniu artykułu o innej szkole, która promowała u siebie w placówce taki sprzęt. Pomyślałam, dlaczego by nie spróbować zbudować takiej piaskownicy samemu – mówi Paulina Ziep,

Na całą konstrukcję składa się z kilka elementów: rzutnik cyfrowy, który wyświetla obraz na powierzchni piaskownicy, czujnik ruchu wykrywający zmiany na powierzchni piasku, laptop z niezbędnym oprogramowaniem oraz dodatkowymi grami edukacyjnymi i oczywiście piasek w drewnianej skrzyni.

– Interaktywna piaskownica to połączenie nowoczesnej projekcji interaktywnej z tradycyjną zabawą w piaskownicy. Przesypując piasek możemy zmieniać rzeźbę terenu, a za pomocą jezior, gór, wulkanów i dolin stworzyć wymarzone miejsce na Ziemi – podkreśla Andrzej Bodnar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdyni.

Źródło: gdynia.pl

Nasze patronaty

Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku
Zgłoszenia do 10 września 2022
Kongres FIG w Warszawie
11-15 września 2022
SCEgeo 2022
22-24 czerwca 2022
FME World Tour 2022
18 maja 2022
GIS w Nauce
23-24 czerwca 2022
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
23-24 czerwiec 2022
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
2-3 czerwca 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018