Porównanie rezultatów tworzenia map w skali 1:100 000. GUGiK kontra MapCreating
Udostępnioną przez GUGiK metodykę generowania automatycznego map w skali 1:100 000 można porównać z technologią MapCreating dostępną od połowy 2024 roku. Przykłady z Warszawy i Tatr.
Fragment mapy Warszawy w skali 1:100 000 wygenerowanej przez narzędzie GUGiK (z lewej) oraz MapCreating (z prawej)
Podstawowa widoczna różnica, to dużo mniejsza liczba nazw antropogenicznych i fizjograficznych na mapie GUGiK. W OSM nazw jest dużo i są nieźle przystosowane do wykorzystania na mapie papierowej. W Tatrach są bogato opisane potoki i szczyty, brak jednak nazw dolin. Słabością obu map jest mała ilość nazw wyższej rangi – wsi gminnych czy dużych dzielnic. Na mapie GUGiK treść liniowa nie jest sparowana pod nazwami, zdarza się też, że nazwy płaskie na krzywej – numery dróg czy wartości poziomic – zachodzą na inne, co na mapie z OSM jest rzadkością.
Na obu mapach widzimy podobną ilość dróg, ale rozjazdy oraz wiadukty są pokazane w MapCreating bardziej konsekwentnie i z mniejszą ilością błędów; to niezwykle trudny aspekt automatycznej redakcji map. Łączenia dróg na stykach wyglądają znakomicie na mapie MapCreating; w wersji tiff GUGiK też są niezłe, ale wersja wektorowa wyświetla się na ekranie gorzej.
Fragment mapy Zakopanego w skali 1:100 000 wygenerowanej przez narzędzie GUGiK (z lewej) oraz MapCreating (z prawej)
Hydrografia jest na mapie GUGiK nieco staranniej zredagowana – wynika to zapewne z dużo wyższej jakości BDOT10k w porównaniu do OSM. Ale konsekwencja w doborze szerokości linii jest słabsza. Podobnie jest z ciągłością poziomic, na pewno te z modelu lidarowego są bardziej wiarygodne, ale przerwy są mocno widoczne. Rzuca się w oczy brak cieniowania w Tatrach, ta kategoria treści nadal nie jest dostępna w MapCreating.
Mapa wygenerowana z OSM jest bardziej zróżnicowana graficznie i bogatsza w treść. W MapCreating pojawiają się czasem obiekty przypadkowe – jak zoo w centrum Zakopanego, w mapie GUGiK - z uwagi na małą liczbę nazw i tzw. POI - ten problem nie występuje. BDOT10k jest ograniczone do terenu Polski, więc przewaga OSM w strefie granicznej jest naturalna.
Kompozycja mapy, jej treści pozaramkowe, to temat odrębny. W przypadku seryjnych map arkuszowych jest bardzo prosty w realizacji, w przypadku map personalizowanych – o wiele trudniejszy.
Podsumowując, mapa GUGiK jest skromniejsza w treści od mapy MapCreating, jej grafika też jest uboższa. Redakcja obu map wymaga jeszcze poprawy, w przypadku wersji GUGiK – dużo większej.
Powyższa lista jest tylko sygnalizacją potencjalnych tematów do dyskusji. Powyższe przykłady dają okazję do bezpośredniego porównania i wyciągnięcia własnych wniosków.
Michał Siwicki