Ukazał się kolejny zeszyt słownika "Geodeci i Kartografowie Polscy"
Nakładem Stowarzyszenia Geodetów Polskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Kartografów Polskich wydano zeszyt nr 11 Słownika Biograficznego „Geodeci i Kartografowie Polscy”.
Słownik ukazuje się od czerwca 2019. Wydawany jest tzw. „systemem holenderskim”, to znaczy zeszytami formatu A-4, o objętości do 140 stron, z których każdy zawiera życiorysy od litery A do litery Z. Kolejne zeszyty zawierają indeks nazwisk zeszytu bieżącego i wszystkich poprzednich.
Nowy zeszyt nr 11 to życiorysy kolejnych 80 nieżyjących postaci, którzy swymi osiągnięciami odegrali znaczącą rolę w rozwoju geodezji oraz kartografii na przestrzeni VI wieków. W publikacji warto zwrócić uwagę na Wykaz Kartografów – polskich pracowników na polu kartografii (525 osób) opracowany przez Bolesława Olszewicza [biogram w zeszycie nr 5. str. 59].
Kolejna inicjatywa, o której przeczytamy w Zeszycie jest Geodezyjna Osnowa Pamięci (GOP). Plan działania dla utworzenia GOP opracował Mariusza Meus. "Najsłynniejsi nawet geodeci zwykle pozostają w cieniu polityków, wojskowych czy artystów, i nawet o ich grobach mało kto pamięta. A przecież, każdy znak pomiarowy, każda skartowana dzięki nim mapa, są cichymi pomnikami ich dzieła życia; czasami, nawet po śmierci, kontynuując swoją służbę. Za życia, przemierzając ziemię w swym mierniczym trudzie, zasługują na szczególną pamięć, gdy już spoczną w tej ziemi, którą wcześniej mierzyli" - czytamy na stronie SGP.
W dniu 21 marca 2023 roku podczas obchodów Światowego Dnia Geodetów w Opatowie opublikowano współrzędne geograficzne grobu na krakowskim Salwatorze prof. Eugeniusza Romera 50°03’08,02″ N; 19°54’12,50″ E (patron opatowskiego Muzeum Geodezji i Kartografii) [biogram w zeszycie nr 2. str. 108] rozpoczynając tworzenie Katalogu GOP.
Wydanie zeszytu 11 Słownika Biograficznego „Geodeci i Kartografowie Polscy” zbiega się z 100-tną rocznicą ukazania się Pierwszego Zeszytu "Przeglądu Mierniczego", którego wydawcą był mierniczy przysięgły Wacław Krzyszkowski [biogram w zeszycie nr 3. str. 61].
Łącznie w 11-tu zeszytach zawartych jest 880 biogramów. Zamówienia można kierować na maila