• gisplay.pl

Timelapse w Google Earth, czyli jak zmienia się nasza planeta

W największej aktualizacji Google Earth od 2017 roku możemy zobaczyć Ziemię w zupełnie nowym wymiarze - czasie. Timelapse to 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat, tworzące interaktywne doświadczenie 4D. Teraz każdy może być świadkiem prawie czterech dekad zmian planetarnych. 

Timelapse w Google Earth to największy film na naszej planecie - chwali się Google. Stworzono go z ekspertami z laboratorium CREATE Lab Uniwersytetu Carnegie Mellon, ale najważniejsze były zobowiązania rządu USA i Unii Europejskiej do otwierania i udostępniania danych. Timelapse nie byłby możliwy bez NASA i programu Landsat realizowanego przez United States Geological Survey, pierwszego na świecie cywilnego programu obserwacji Ziemi oraz programu Unii Europejskiej Copernicus z satelitami Sentinel.

Stworzenie filmu poklatkowego wielkości planety wymagało znacznej ilości tego, co nazywamy „przetwarzaniem pikseli” w Earth Engine - platformie Google do analizy geoprzestrzennej. Aby dodać animowane zdjęcia Timelapse do Google Earth, zebrano ponad 24 miliony zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku, reprezentujących biliardy pikseli. Łącznie potrzeba było ponad 2 milionów godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud, aby z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć w jedną ogromną mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli - to 4, a następnie 12 zer i odpowiednik 530 000 filmów w rozdzielczości 4K.

Timelapse w Google Earth znajdziecie pod linkiem g.co/Timelapse - można użyć wygodnego paska wyszukiwania i wybrać dowolne miejsce na Ziemi, dla którego chcecie prześledzić zmianę w czasie. Możecie też otworzyć Google Earth i kliknąć w koło sterowe, aby znaleźć Timelapse na platformie do opowiadania historii, Voyager. Udostępnione są tam interaktywne wycieczki z przewodnikiem po polecanych lokalizacjach, wzbogacone o nowe zdjęcia. Na g.co/Timelapse dodano również ponad 800 filmów poklatkowych w 2D i 3D do użytku publicznego. Można wybrać dowolny z nich w formacie mp4 i na przykład obejrzeć go na YouTube.

Jak zapowiada Google, we współpracy ze swoimi partnerami, Google Earth będzie aktualizowane o nowe Timelapse co roku przez następną dekadę.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018