• gisplay.pl

Będzie więcej sztucznej inteligencji w Mapach Google

Wybór ekologicznej trasy, nowy interfejs wskazówek dojazdu oraz ulepszona nawigacja wewnątrz budynków to tylko niektóre nowości, które pojawią się w najbliższym czasie w Mapach Google.

Jak zapowiada gigant z Mountain View, w tym roku na Mapach Google wprowadzonych zostanie ponad 100 ulepszeń opartych na sztucznej inteligencji i systemom uczenia maszynowego. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Trasy przyjazne dla środowiska

Wkrótce Mapy Google będą domyślnie wybierać trasę o najniższym śladzie węglowym, jeśli ma ona w przybliżeniu taki sam szacowany czas dojazdu jak najszybsza trasa. W przypadkach, gdy trasa przyjazna dla środowiska mogłaby znacznie zwiększyć szacowany czas dotarcia na miejsce, Mapy Google umożliwią porównanie względnego wpływu CO2 między trasami, aby użytkownik sam mógł dokonać wyboru. Swoje preferencje będzie można wprowadzić w Ustawieniach. Trasy przyjazne dla środowiska zostaną uruchomione w USA na Androidzie i iOS jeszcze w tym roku, a wkrótce potem będą dostępne na całym świecie.

Ostrzeżenia o strefach niskiej emisji

Strefy niskiej emisji w miastach to obszary, które ograniczają dostęp samochodom o wysokiej emisji spalin. Takie ostrzeżenia zostaną uruchomione w tym roku w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii na urządzeniach z systemami Android i OS, wkrótce później dołączą kolejne kraje. Aplikacja poinformuje nas czy pojazd ma pozwolenie na poruszanie się po okolicy, czy powinniśmy wybrać alternatywny środek transportu lub wybrać inną trasę.

<a href=

Nowy interfejs wskazówek dojazdu

Nowy interfejs wskazówek dojazdu ułatwi wybór bardziej zrównoważonych opcji dotarcia do celu. Pozwoli to uzyskacie kompleksowy widok wszystkich tras i środków transportu dostępnych w miejscu docelowym - będzie można porównać, ile czasu zajmuje dotarcie tam samochodem, transportem publicznym lub rowerem bez przełączania się między kartami. Korzystając z zaawansowanych modeli uczenia maszynowego, Mapy Google automatycznie określą priorytety preferowanych trybów - a nawet będą podsuwać opcje, które są popularne w Waszym mieście. Nowe wskazówki dojazdu zostaną wprowadzone globalnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy - zarówno na urządzeniach z Androidem jak i iOS.

Nowe warstwy: Pogoda i jakość powietrza

Warstwa pogodowa będzie dostępna na całym świecie, a warstwa jakości powietrza zostanie uruchomiona najpierw w Australii, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Nowości będą dostępna zarówno dla Androida jak iOS w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dane do nowych warstw pochodzą od The Weather Company, AirNow.gov i Central Pollution Board.

Nawigacja wewnątrz budynków dzięki Live View 

Funkcja Live View jest obsługiwana przez technologię zwaną Global Localization, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do skanowania dziesiątek miliardów zdjęć Street View w celu zrozumienia położenia użytkownika. Dzięki jej nowym udoskonaleniom pomagającym zrozumieć dokładną wysokość i rozmieszczenie obiektów wewnątrz budynków, możemy wyświetlać wskazówki Live View we wnętrzach. Wskazówki AR będą dostępne w tych budynkach, w których najtrudniej o dobrą orientację wewnętrzną: na lotniskach, stacjach przesiadkowych i centrach handlowych

Jeśli macie do złapania samolot lub pociąg, funkcja Live View pomoże Wam znaleźć najbliższą windę i schody ruchome, bramę, peron, punkt odbioru bagażu, stanowiska odprawy, kasy biletowe, toalety, bankomaty i wiele więcej. Strzałki i towarzyszące im podpowiedzi wskażą właściwą drogę. A jeśli szukacie konkretnego sklepu w centrum handlowym, Live View pokaże na którym piętrze się znajduje i jak się tam dostać.

<a href=

Funkcja Indoor Live View jest już dostępna na Androida i iOS w wielu centrach handlowych w Chicago, Long Island, Los Angeles, Newark, San Francisco, San Jose i Seattle. Zacznie się pojawiać w najbliższych miesiącach na wybranych lotniskach, centrach handlowych i stacjach tranzytowych w Tokio i Zurychu, a z czasem ma trafić do kolejnych miast.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018