Mapy Google: Wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska także w Europie

Nowa funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Mapach Google została właśnie wdrożona w niemal 40 krajach Europy. Jadąc taką trasą, zmniejszycie wydatki na paliwo oraz zredukujecie emisję dwutlenku węgla.

Mapy Google: Nowa funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska także w Europie

Wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska także w Europie (fot. Google)

Według raportu Statista z 2022 roku transport drogowy jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla w całej Europie. Między innymi dlatego Google dodał do swoich map nową opcję wyznaczania trasy zoptymalizowanej pod kątem jak najniższego zużycia paliwa.

Teraz, oprócz proponowania najszybszej trasy, Mapy Google wskażą również trasę, na której zużycie paliwa będzie najniższe – oczywiście, jeśli będzie inna, niż najszybsza trasa. Będzie można sprawdzić względną oszczędność paliwa oraz różnicę czasową między tymi dwiema trasami i wybrać najbardziej odpowiednią opcję. A jeśli zależy Wam tylko na najszybszej trasie? Nie ma sprawy – wystarczy, że dostosujecie swoje preferencje w ustawieniach.

Funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska już przynosi korzyści. Google szacuje się, że od momentu wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, funkcja pomogła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów. Niedawno wprowadzono tę funkcję również w Niemczech. 

Wyświetlanie trasy z najniższym spalaniem na podstawie typu silnika 

Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. Dlatego w najbliższych tygodniach Google umożliwi kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i dokładne szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii. 

 
Technologia ta wykorzystuje dane instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy stworzono zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach.
 

Nasze patronaty

Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018