Rozpoczęło się laserowe skanowanie ulic Radomia
Od kilku dni na ulicach Radomia można spotkać pojazd z nietypowymi urządzeniami na dachu. Właśnie rozpoczął się drugi etap cyfrowej ewidencji dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych w granicach miasta.
Zgodnie z wymogami Ministerstwa Infrastruktury każdy zarząd dróg musi posiadać dokładną ewidencję zarządzanych przez siebie ulic. Na wykonanie takiego zadania w Radomiu ogłosiliśmy pod koniec ubiegłego roku przetarg. Wygrała spółka Designers z Warszawy, która zaoferowała wykonanie tej pracy za około 400 tysięcy złotych. Pierwszy etap, czyli dostawa i wdrożenie oprogramowania do prowadzenia ewidencji dróg, mostów i wiaduktów, już się zakończył. Drugi etap, czyli laserowe skanowanie w terenie, zaczął się na początku sierpnia.
System do mobilnego skanowania firmy Designers składa się z osprzętu samochodowego i oprogramowania do obróbki danych. Na samochodzie zainstalowane są 2 skanery liniowe firm Riegl i SICK, które wykonują 15.000 pomiarów na sekundę każdy z dokładnością do 0.5 cm, co daje około 20.000 efektywnych punktów pomiarowych na sekundę. Skanery są zsynchronizowane z urządzeniem GPS firmy Trimble (dwuantenowym), DMI (urządzeniem pomiaru długości, systemem IMU Applanix 220 (system żyroskopowy, mierzący przechyły samochodu) oraz dwoma kamerami firmy Grashopper o rozdzielczości 5Mp. Wszystkie te urządzenia są sterowane przez 3 komputery zainstalowane w samochodzie, gromadzące dane z objazdów.
Skanery zbierają dane na temat wszystkiego, co jest w pasie drogowym (znaki, drzewa, przystanki, kanalizacja, studzienki, mosty, wiadukty, przepusty, latarnie, reklamy, a także stan i rodzaj nawierzchni oraz inne dane). Na podstawie map będą też ustalone stany prawne działek w pasach drogowych. Powstanie w ten sposób cyfrowa mapa ulic Radomia.
W tym roku zostaną zeskanowane drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe oraz część gminnych na terenie Radomia. Inwestycja jest rozłożona na dwa lata, więc pozostałe drogi gminne będą sprawdzone laserowo w przyszłym roku.
Źródło: MZDiK w Radomiu, Designers