Mapa głodu od WFP

Uwielbiamy złudzenie, że współcześnie udało się wyeliminować wiele z największych problemów świata, w tym tak bulwersujących, jak brak dostępu do żywności, wody, przestrzeni życiowej, szans na godne życie. Niestety, co jakiś czas pojawiają się takie narzędzia, które brutalnie otwierają nam oczy – tylko kto z nas poświęci chwilę, żeby coś zrobić z tą wiedzą?

Mapa głodu

HungerMap Live to narzędzie opracowane przez WFP (Światowy Program Żywnościowy), które obrazuje niemal w czasie rzeczywistym skalę głodu na świecie. Jeśli zastanawiacie się, skąd taka możliwość, okazuje się że organizacja solidnie przyłożyła się do zbierania danych i łączy na wirtualnej mapie informacje pochodzące m.in. z własnych call center oraz rządowych i prywatnych organizacji z całego świata (zebrano je z 63 krajów przez okres 14 lat!).

Co ważne, nie jest to prosta mapa, obrazująca konkretne zagadnienie na danym terenie – tym razem mamy do czynienia z prawdziwym kombajnem, łączącym różne dane z wielu źródeł i potrafiącym wiązać wskaźniki ekonomiczne jak inflacja czy kursy walut, z pogodowymi, demograficznymi, politycznymi i tymi, które dotyczą bezpośrednio żywności.

Kilka faktów, które wynikają ze strony WFP:

  • w 2020 roku 768 milionów ludzi cierpiało głód,
  • 155 mln osób potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej,
  • około 1 mld ludzi nie spożywa odpowiedniej dla ich zapotrzebowania ilości kalorii,
  • obecnie w kilkunastu państwach doszło do załamania rynku żywności (m.in. Afganistan, Uzbekistan, Kamerun czy Nigeria).

Strona pozwala przeglądać dziesiątki rozmaitych statystyk i jest w zasadzie gigantycznym agregatorem danych, który pozwala prognozować klęski głodu na całym świecie. Nie trzeba chyba przypominać, że to właśnie głód jest największym powodem migracji całych ludów i możemy jej zaradzić najprościej, jak się da – pomagając komuś przeżyć w jego kraju.

Nasze patronaty

Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku
Zgłoszenia do 10 września 2022
Kongres FIG w Warszawie
11-15 września 2022
SCEgeo 2022
22-24 czerwca 2022
FME World Tour 2022
18 maja 2022
GIS w Nauce
23-24 czerwca 2022
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
23-24 czerwiec 2022
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
2-3 czerwca 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018