Mapa głodu od WFP

Uwielbiamy złudzenie, że współcześnie udało się wyeliminować wiele z największych problemów świata, w tym tak bulwersujących, jak brak dostępu do żywności, wody, przestrzeni życiowej, szans na godne życie. Niestety, co jakiś czas pojawiają się takie narzędzia, które brutalnie otwierają nam oczy – tylko kto z nas poświęci chwilę, żeby coś zrobić z tą wiedzą?

Mapa głodu

HungerMap Live to narzędzie opracowane przez WFP (Światowy Program Żywnościowy), które obrazuje niemal w czasie rzeczywistym skalę głodu na świecie. Jeśli zastanawiacie się, skąd taka możliwość, okazuje się że organizacja solidnie przyłożyła się do zbierania danych i łączy na wirtualnej mapie informacje pochodzące m.in. z własnych call center oraz rządowych i prywatnych organizacji z całego świata (zebrano je z 63 krajów przez okres 14 lat!).

Co ważne, nie jest to prosta mapa, obrazująca konkretne zagadnienie na danym terenie – tym razem mamy do czynienia z prawdziwym kombajnem, łączącym różne dane z wielu źródeł i potrafiącym wiązać wskaźniki ekonomiczne jak inflacja czy kursy walut, z pogodowymi, demograficznymi, politycznymi i tymi, które dotyczą bezpośrednio żywności.

Kilka faktów, które wynikają ze strony WFP:

  • w 2020 roku 768 milionów ludzi cierpiało głód,
  • 155 mln osób potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej,
  • około 1 mld ludzi nie spożywa odpowiedniej dla ich zapotrzebowania ilości kalorii,
  • obecnie w kilkunastu państwach doszło do załamania rynku żywności (m.in. Afganistan, Uzbekistan, Kamerun czy Nigeria).

Strona pozwala przeglądać dziesiątki rozmaitych statystyk i jest w zasadzie gigantycznym agregatorem danych, który pozwala prognozować klęski głodu na całym świecie. Nie trzeba chyba przypominać, że to właśnie głód jest największym powodem migracji całych ludów i możemy jej zaradzić najprościej, jak się da – pomagając komuś przeżyć w jego kraju.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2021
21 grudnia 2021
GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018