Zanieczyszczenie powietrza w Katowicach sprawdzimy na mapie
W Katowicach zakończono montaż pierwszej partii systemu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR. Zanieczyszczenie powietrza można sprawdzić na mapie już w 20 lokalizacjach.
Będzie to największy tego typu system w Polsce, składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł.
Kilka dni temu uruchomiono 20 czujników i 20 monitorów, które zamontowane zostały przy żłobkach, szkołach, a także instytucjach takich jak dom kultury, przychodnie, ośrodek sportowy. To pierwsza partia urządzeń, które zbierają informacje prezentujące na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach odbywa się w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafiają do systemu, gdzie są analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych oraz na stronie internetowej powietrze.katowice.eu
- W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Źródło: UM Katowice