wielkanoc baner

  • gisplay.pl

Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych - nowy kierunek studiów na UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od października 2025 r. rozpoczyna kształcenie na nowym kierunku studiów - inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych. Jest to unikatowy kierunek zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. 

Program studiów został przygotowany ze wsparciem firm z branży satelitarnej oraz agencji kosmicznych. Unikatowy zestaw uzyskanych kompetencji pozwoli absolwentowi kierunku na podjęcie pracy w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w branży kosmicznej i satelitarnej oraz zajmujących się szeroko rozumianym data science, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Absolwent będzie również przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach badawczych, agencjach kosmicznych, agencjach rządowych oraz instytucjach wspierających organy administracji rządowej i samorządowej zajmujących się wskazaną wyżej tematyką. Studenci będą odbywali zajęcia m.in. w Laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej​ ESA_Lab@UPWr założonego na podstawie memorandum podpisanego z ESA. ​

Absolwent kierunku inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych posiądzie zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności w zakresie nowoczesnych technik pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych satelitarnych, kosmicznych i przestrzennych. Zna metody ich ekstrakcji, przechowywania, oczyszczania, integracji, walidacji, wizualizacji oraz zarządzania, a także potrafi formułować wnioski na ich podstawie. Bardzo dobrze posługuje się współczesnymi metodami obserwacji satelitarnych i kosmicznych w celu monitorowania własności fizycznych Ziemi oraz badania ich zmian w czasie, a także precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji. Potrafi przetwarzać i interpretować dane uzyskiwane z różnych platform teledetekcyjnych oraz instrumentów do obserwacji Ziemi i kosmosu w różnych zakresach widmowych fal elektromagnetycznych. Posiada umiejętności analizowania danych satelitarnych i kosmicznych w celu pozyskania informacji o zmianach w środowisku, pokryciu terenu czy zasobach naturalnych oraz prognozowania zmian środowiskowych i planowania zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem m.in. metod uczenia maszynowego.

Kierunek studiów został przygotowany przez Zespół kierowany przez dr inż. Radosława Zajdla. Prowadzący na tym kierunku to eksperci pracujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, ​​osoby, które uzyskały doktoraty za granicą, m.in. w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, ​​osoby zaangażowane w tworzenie nawigacyjnych systemów satelitarnych dla Księżyca, teledetekcję satelitarną, czy też badania pogody kosmicznej na zlecenie ESA oraz osoby z doświadczeniem w zakresie realizacji kursów, szkoleń i szkół letnich ESA dla studentów z kilkunastu krajów Europy i świata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie rekrutacji UPWr.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
Wyższy wymiar bezpieczeństwa – GIS w ochronie ludności
2-3 kwietnia 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego