• gisplay.pl

Etna znów aktywna. Erupcja wulkanu widoczna z kosmosu

Zdjęcie satelitarne, uzyskane przez jednego z satelitów Sentinel-2 w dniu 12 lutego 2025 r., pokazuje strumień lawy spływający z wulkanu Etna. 

Erupcja Etny widoczna z kosmosu (fot. UE, Copernicus Sentinel-2)

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii we Włoszech, jest znana jako najbardziej aktywny stratowulkan na świecie, z regularną, ciągłą aktywnością wulkaniczną. Od 8 lutego 2025 r. rozpoczęła się nowa faza erupcyjna wulkanu, który wyrzucił chmury popiołu i strumień lawy o długości około 3 kilometrów. W wyniku aktywności wulkanu część lotniska w Katanii została tymczasowo zamknięta, chociaż ogólne operacje lotniskowe pozostały nienaruszone.

Aktywność wulkaniczna Etny jest jedną z najlepiej udokumentowanych na świecie. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 roku p.n.e.; szacuje się, że od tamtego czasu miało miejsce ponad 200 wybuchów. Za najpotężniejszą uważa się erupcję trwającą od 11 marca do 11 lipca 1669 roku, w trakcie której wulkan wyrzucił ogromne ilości lawy (pokryła ona powierzchnię około 37 km²) i materiału piroklastycznego. Lawa pokonała ok. 16 km, niszcząc po drodze kilka wsi. Ostatecznie dotarła do morza oraz Katanii.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego