Nowa wersja aplikacji mobilnej Banku Danych o Lasach
Lasy Państwowe udostępniły nową wersję 2.0.0 aplikacji mobilnej mBDL, która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach.
Podstawową zawartością aplikacji mbdl są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapa łowiecka, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu do lasów. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia predefiniowanych podkładów rastrowych, np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS.
Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również w sytuacji braku łączności z siecią Internet. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Razem z mapami, które zapisywane są w postaci rastrowej, dla lasów PGL LP pobierane są dane wektorowe z atrybutami opisowymi. Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.
Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: pomiar powierzchni i odległości, zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, wysłać w świat w dowolny sposób lub zaimportować na innym urządzeniu, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL. W mBDL można wyszukać wydzielenia leśne na podstawie tzw. adresu leśnego, działki ewidencyjne lub punktu za pomocą jego współrzędnych.
Lista modyfikacji w wersji 2.0.0 obejmuje następujące zagadnienia:
1. Zmieniono technologię przygotowania aplikacji.
2. Zmodyfikowano wybrane elementy interfejsu aplikacji. Wprowadzono m.in.:
a. nowe grafiki przycisków na mapie,
b. nowy wygląd menu głównego,
c. zmieniono nazwy Dane lokalne na Mapy offline,
d. usunięto pozycję Pracuj na danych lokalnych.
3. Wprowadzono dodatkowe przyciski w narzędziu rejestracji trasy umożliwiające tymczasowe pauzowanie rejestracji trasy oraz wyłączenie rejestracji z poziomu okna mapy.
4 Uproszczono wygląd i zasadę działania mapy turystycznej.
5. Dodano możliwość zapisu punktu z wyszukiwania np. wydzielenia leśnego. Po kliknięciu na łezkę z wyszukaną lokalizacją pojawia się menu z możliwością zapisu punktu lub usunięcie zaznaczenia.
6. Dodano możliwość pobrania paczek danych dla Słowińskiego Parku Narodowego.
7. Zmodyfikowano menu Mapy podkładowe, m.in. dodano ortofotomapę oraz NMT z GUGIK. Poprzednio mapy te były dostępne w zakładce Mapy WMS.
8. Zmodyfikowano mechanizm załączenia loga do wysyłanej wiadomości.
9. Poprawiono powiadomienia informujące o aktywnej rejestracji trasy – w pasku głównym telefonu.
10. Uproszczono sterowanie danymi offline.