Rusza Warszawskie Badanie Ruchu
W okresie 1 października – 30 listopada 2024 r. na terenie gmin metropolii warszawskiej oraz w okresie 5 marca – 30 kwietnia 2025 r. na obszarze Warszawy, przeprowadzone zostaną kompleksowe badania ruchu. Przez ten czas zebrane zostaną informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.
Mapa przedstawiająca gminy metropolii warszawskiej objęte Warszawskim Badaniem Ruchu 2024 (fot. transport.um.warszawa.pl)
Badania mają na celu zebranie informacji jak, dokąd i czym przemieszczają się mieszkańcy metropolii warszawskiej, oraz jakie natężenie ruchu występuje w kluczowych punktach sieci transportowej. Te informacje umożliwią nam zaplanowanie optymalnych rozwiązań transportowych na przyszłość.
Ostatnie tak kompleksowe badania ruchu wykonane były wiosną 2015 roku. Na przestrzeni lat nastąpiły znaczne przemiany ekonomiczne i społeczne, a system transportowy w Warszawie i metropolii mocno się rozwinął. Powstały nowe drogi, nowe stacje metra, czy trasy tramwajowe.
Wszystkie te elementy mogły znacznie wpłynąć na zachowania komunikacyjne mieszkańców. Analiza wyników badań umożliwi m.in. aktualizację matematycznego modelu ruchu, który służy jako narzędzie do planowania optymalnych rozwiązań transportowych na przyszłość.
Czym jest matematyczny model ruchu?
Jest to matematyczny odpowiednik układu sieci drogowej i połączeń komunikacji zbiorowej oraz zjawisk, które w tej sieci zachodzą. Taki model pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju analiz i prognoz ruchu w opracowaniach, planach i projektach dotyczących rozwoju systemu komunikacyjnego. Za pomocą modelu można np. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, a także jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też jak zachowają się kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenę jak są wykorzystywane nowe trasy, ale również jak rozkładałby się ruch drogowy gdyby takiej inwestycji nie było.
Tegoroczne badanie zostanie wykonane w dwóch etapach i obejmie znacznie większy obszar niż w poprzedniej edycji. Oprócz mieszkańców samej Warszawy, o zachowania transportowe zapytani zostaną również mieszkańcy 52 gmin metropolii warszawskiej, które są silnie powiązane transportowo ze stolicą.
Warszawskie Badanie Ruchu 2024 wykona wybrane w przetargu konsorcjum: instytut badawczy PBS (lider) i Via Vistula. Za WBR 2024 miasto zapłaci łącznie 8 191 800 zł.
Źródło: UM Warszawy