• gisplay.pl

Mapy OpenStreetMap już wkrótce w postaci wektorowej? Jest zapowiedź Fundacji OSM

Fundacja OpenStreetMap poinformowała na swoim blogu, że w tym roku zamierza zrobić pierwszy duży krok w kierunku zastąpienia kafelków rastrowych na wektorowe w serwisie openstreetmap.org.

Mapy OpenStreetMap już wkrótce w postaci wektorowej? Jest zapowiedź Fundacji OSM

Fot. openstreetmap.org

Do kierowania całym przedsięwzięciem Fundacja OpenStreetMap zatrudniła Paula Normana, znaną postać w dziedzinie kartografii i otwartych danych, której przygoda z OpenStreetMap rozpoczęła się jeszcze w 2010 roku od przypadkowego spotkania na forach xkcd. Paul Norman zaangażował się w 2013 roku jako wolontariusz Fundacji OSM w projekt OpenStreetMap Carto. Miał także wkład w kilka grup roboczych i członkostwo w zarządzie OSMF. Zawodowo zajmował różne wpływowe stanowiska w MapQuest, CartoDB, Wikimedia Foundation i Amazon. 

Kafelki wektorowe stanowią znaczący postęp w sposobie przetwarzania i prezentacji danych na mapie. Obecnie to już standard interaktywnych map. W przeciwieństwie do tradycyjnych kafelków rastrowych, które są statycznymi obrazami z pikselami, kafelki wektorowe pozwalają na dynamiczną stylizację i interaktywność, umożliwiając użytkownikowi dostosowanie wyglądu mapy bez zmiany danych. 

Dla użytkowników openstreetmap.org będzie to oznaczać nowoczesny wygląd i większą funkcjonalność. "Mapy 3D, bardziej wydajne dopasowywanie danych oraz integracja innych zbiorów danych, style tematyczne, mapy wielojęzyczne, różne widoki granic administracyjnych, interaktywne ciekawe miejsca, bardziej dostępne mapy dla osób niedowidzących i na pewno wiele innych pomysłów, na które nikt jeszcze nie wpadł. Technologia ta to nie tylko skok w estetyce, ale także w funkcjonalności, poprawiający ogólne wrażenia użytkownika" - czytamy na blogu Fundacji OpenStreetMap.

Fundacja w swoim wpisie nie podała, kiedy dokładnie nastąpi przejście na mapy wektorowe. Informuje jedynie, że w 2024 roku "zrobi pierwszy duży krok w tym kierunku". Wiadomo natomiast, że cały projekt transformacji ze względu na specyfikę i społecznościowy charakter map OSM wymaga inwestycji w dedykowane oprogramowanie. Dlatego Fundacja, która utrzymuje się z darowizn, prosi o wsparcie finansowe projektu. "Każdy wkład, duży czy mały, bezpośrednio wspiera naszą zdolność do zapewnienia, by projekt OpenStreetMap był otwarty, dostępny i dynamiczny dla wszystkich. Twoje wsparcie to nie tylko darowizna, to inwestycja w przyszłość mapowania open source" - zachęca Fundacja OSM.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser