• Grzegorz Szczypa

Lekarz na wyciągnięcie ręki? Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii?

Co łączy Polskę, Rumunię i … Szwecję? Choć wydawałoby się, że to zupełnie odmienne kraje, to okazuje się jednak, że można znaleźć dla nich wspólne punkty i będzie m.in. kryterium dostępu do szpitali! Ciekawi, co wynika z badania Eurostatu? Zapraszamy na szybki przegląd mapy wskazującej, które regiony zagwarantują Ci szybkie dotarcie do szpitala!

Lekarz na wyciągnięcie ręki? Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii?

Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii? (fot. Eurostat)

Na stronie Eurostatu znajdziemy ciekawą analizę (otwarty zbiór danych + mapa), które wskazują, jakie są dysproporcje w  dostępie mieszkańców Unii Europejskiej do szpitali. Przyjęto tu proste kryterium – jaki odsetek osób w danym regionie mieszka  w takiej odległości od szpitala, którą można pokonać w 15 minut autem? Wnioski są co najmniej zaskakujące: otóż okazuje się, że wśród regionów, w których 10% i mniej obywateli ma szybki dostęp do szpitala, aż 5 z nich pochodzi z … Polski (Częstochowski, Bytomski, Gliwicki, Rybnicki). W tym towarzystwie nie zabrakło Rumunii (4 obszary) i Szwecji (pozostałe 2).

Warto jednak dodać, że spora część naszego państwa nie odbiega pod tym względem od najbliższego sąsiedztwa – jednak choćby z perspektywy Niemiec, gdzie większość kraju zapewnia blisko 100% mieszkańców dostęp do szpitala na poziomie 15 minut jazdy autem, to mamy wciąż sporo do nadrobienia.

 

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018