• Grzegorz Szczypa

Lekarz na wyciągnięcie ręki? Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii?

Co łączy Polskę, Rumunię i … Szwecję? Choć wydawałoby się, że to zupełnie odmienne kraje, to okazuje się jednak, że można znaleźć dla nich wspólne punkty i będzie m.in. kryterium dostępu do szpitali! Ciekawi, co wynika z badania Eurostatu? Zapraszamy na szybki przegląd mapy wskazującej, które regiony zagwarantują Ci szybkie dotarcie do szpitala!

Lekarz na wyciągnięcie ręki? Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii?

Jak daleko do szpitala mają mieszkańcy Unii? (fot. Eurostat)

Na stronie Eurostatu znajdziemy ciekawą analizę (otwarty zbiór danych + mapa), które wskazują, jakie są dysproporcje w  dostępie mieszkańców Unii Europejskiej do szpitali. Przyjęto tu proste kryterium – jaki odsetek osób w danym regionie mieszka  w takiej odległości od szpitala, którą można pokonać w 15 minut autem? Wnioski są co najmniej zaskakujące: otóż okazuje się, że wśród regionów, w których 10% i mniej obywateli ma szybki dostęp do szpitala, aż 5 z nich pochodzi z … Polski (Częstochowski, Bytomski, Gliwicki, Rybnicki). W tym towarzystwie nie zabrakło Rumunii (4 obszary) i Szwecji (pozostałe 2).

Warto jednak dodać, że spora część naszego państwa nie odbiega pod tym względem od najbliższego sąsiedztwa – jednak choćby z perspektywy Niemiec, gdzie większość kraju zapewnia blisko 100% mieszkańców dostęp do szpitala na poziomie 15 minut jazdy autem, to mamy wciąż sporo do nadrobienia.

 

Nasze patronaty

VIII Forum Uni-Biznes GPS
8 grudnia 2023
Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
IDE-Świat Pomiarów
23-24 listopada 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku 2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser