wielkanoc baner

  • gisplay.pl

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych - wyższy o 3 metry

Najnowsze pomiary geodezyjne Szczelińca Wielkiego wskazują, że wysokość szczytu podawana w podręcznikach i atlasach - 919 m n.p.m. - jest zaniżona o 3 metry. Najwyższy punkt Gór Stołowych – Fotel Pradziada, zwany również Tronem Liczyrzepy, posiada wysokość 922,01 m względem poziomu Morza Północnego - informuje Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych -  wyższy o 3 metry

Fotel Pradziada – najwyższy punkt Gór Stołowych (fot. IGIK UPWr)

Pracownicy Instytutu  wraz ze studentami wykonali pomiary wysokości najwyższego punktu Gór Stołowych. W pomiarach wykorzystano niwelację precyzyjną, pozwalającą na osiąganie sub-milimetrowych dokładności, a także pomiary grawimetryczne przyspieszenia siły ciężkości oraz Globalne Nawigacyjne Systemy Satelitarne (GNSS): GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. W wyniku pomiarów okazało się, że przyjęta wysokość najwyższego punktu Szczelińca Wielkiego jest nieprawidłowa, a właściwa wysokość wynosi 921,84 m nad poziomem Morza Bałtyckiego oraz 922,01 m nad poziomem Morza Północnego.

Pomiary geodezyjne w Górach Stołowych przeprowadzane są regularnie od blisko 50 lat przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przez wiele lat pomiary te nadzorowane były przez zasłużonych opiekunów SKN Geodetów– dr inż. Krzysztofa Mąkolskiego oraz dr inż. Mirosława Kaczałka. Zazwyczaj mierzone były deformacje Szczelińca Wielkiego, które miały za zadanie określić stabilność i bezpieczeństwo poszczególnych form skalnych. Dlatego też pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinfomatyki zainstalowali sieć reperów oraz punkty do pomiarów poziomych i satelitarnych GNSS u podnóża i na szczycie Szczelińca. Punkty te są regularnie monitorowane w ramach organizowanych obozów studenckich w Górach Stołowych. W 2021 r., podczas wakacyjnego obozu, został również pomierzony najwyższy szczyt gór, który wcześniej nie był przedmiotem zainteresowania. Okazało się, że różnica aż 3 metrów wprawiła geodetów w takie zakłopotanie, że pomiary musieli powtórzyć wielokrotnie, aby potwierdzić wyniki pomiarów. Każdy kolejny pomiar utwierdzał w przekonaniu, że właściwą wysokością Szczelińca jest 922 m. Jak się okazało, wysokość podawana w atlasach - 919,2 m dotyczy słupa sieci astronomiczno-geodezyjnej, który obecnie znajduje się pod tarasem widokowym przy Fotelu Pradziada, a nie najwyższego punktu Gór Stołowych.

Więcej o pomiarach najwyższego szczytu Gór Stołowych przeczytacie na stronie IGIG UPWr.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser