wielkanoc baner

  • gisplay.pl

Aktualizacja C-GEO i nowy moduł Transformacje wysokości

W ostatniej aktualizacji C-GEO (z 30 kwietnia 2021 r.) udostępniono kolejnych kilkadziesiąt nowych funkcji, m.in. płatny moduł obliczeniowy "Transformacje wysokości'.

Aktualizacja C-GEO i nowy moduł Transformacje wysokości

Moduł Transformacje wysokości umożliwia przeliczenia wysokości między obowiązującymi układami państwowymi takimi jak Kronsztadt'86 oraz Amsterdam 2007, a także między układami archiwalnymi Kronsztadt'60 oraz Amsterdam'55. Jest to możliwe dzięki opracowaniu autorskiego modelu przeliczeniowego, dla potrzeb którego wykorzystano dane reperów osnowy podstawowej udostępnione przez GUGiK po uwolnieniu danych osnowy w 2020 r. Ponadto w module jest możliwość transformacji wysokości na podstawie znanych wysokości punktów w obu układach i przy wyborze metody transformacji (translacja - 1 pk, transf. liniowa - 3 pkt, biliniowa, wielomianowe różnego stopnia).

Ponadto, już od wersji testowej C-GEO z 27 kwietnia, a oficjalnie w aktualizacji z 30 kwietnia, wprowadzono dostęp do usługi WCS w zakresie NMT - dla bieżącego widoku mapy można pobrać dane NMT w postaci rastra (geoTIFF). 

W module Aktualizacji mapy zasadniczej GML dodano możliwość przywrócenia stanu pierwotnego bieżącego obiektu w bazie - np. wycofanie wszystkich zmian atrybutów, geometrii do stanu zgodnego z danymi w GML z ODGiK, taka operacja jest też możliwa dla zaznaczonych obiektów w bieżącej bazie a także we wszystkich bazach.

W oknie bazy danych - ikonka "Zaznaczone obiekty", dodano możliwość odszukania i zaznaczenia obiektów w bieżącej bazie lub we wszystkich bazach, kryterium idMaterialu - czyli numerem materiału w zasobie. Umożliwia to szybkie oznaczenie obiektów  z podanego id materiału, w celu np. edycji, kontroli, usunięcia, raportowania, itp.

W oknie importu DXF dodano kolumny: kod i atrybuty, które umożliwiają podanie kodu importowanych obiektów i ich atrybutów w bazach danych. Daje to możliwość konwersji mapy wektorowej do obiektowej już na etapie importu DXF. Wprowadzone dane są zapamiętywane co ułatwi w przyszłości import i konwersję DXF z tego samego źródła.

W menu Mapa-Wstaw podział sekcyjny/siatkę kwadratów jako obiekty, dodano możliwość generowania punktów wierzchołków siatki kwadratów o zadanej gęstości w terenie w metrach, w węzłach generowanej siatki umieszczane mogą być symbole siatki krzyży albo dowolne symbole wybrane przez użytkownika. Pozwala to na łatwe otrzymanie siatki punktów o dowolnych wymiarach w celu np. późniejszego tyczenia, obliczeń itd.

Informacje o wszystkich zmianach w programie są przedstawione w dziale Aktualizacje C-GEO, przy opisie wersji 8.14.04.30 i dacie 2021.04.30

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser