• gisplay.pl

Ruszyła budowa sieci osnowy geodezyjnej na Wawelu

Na Zamku Królewskim na Wawelu ruszyła budowa sieci osnowy geodezyjnej z elementami edukacyjnymi - sieci pomiarowej, dzięki której każdy detal na Wawelu będzie można zmierzyć co do milimetra, przy okazji popularyzując wiedzę o geodezji i samym Wawelu.

Ruszyła budowa sieci osnowy geodezyjnej na Wawelu

Ruszyła budowa sieci osnowy geodezyjnej na Wawelu (fot. Mariusz Meus/Facebook)

Projekt zainicjował prawie rok temu Mariusz Meuskrakowski geodeta i popularyzator nauki, wraz z dr inż. Anną Przewięźlikowską z Katedry Geodezji Zintegrowanej i Kartografii AGH. Realizowany jest w ramach trzech prac dyplomowych studentów geodezji z Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Przy wsparciu profesjonalnym sprzętem pomiarowym marki Topcon oraz fachowym doradztwem ze strony firmy TPI możliwe było rozpoczęcie szeroko zakrojonej kampanii pomiarów geodezyjnych całego Wawelu, w której skład wejdą także pomiary zabytkowych reperów wawelskich oraz punktów poligonowych we wnętrzach pałacu

Na Zamku pojawiło się już kolejnych 6 medalionów, które dołączyły do pierwszego medalionu - Axis Mundi Cracoviensis z brylantem w środku - na dziedzińcu arkadowym. "Medaliony te - niczym pieczęcie Wielkiego Geometry położone na świętej górze Wawelu - to personalizowane znaki geodezyjne, którymi zastabilizowaliśmy punkty projektowanej sieci osnowy geodezyjnej Wawelu. Są to pierwsze w Polsce takie znaki osnowy, dedykowane określonej instytucji! I właśnie w ten poniedziałek rozpoczęły się szczegółowe pomiary tych punktów; aczkolwiek, pierwsze pomiary wykonaliśmy już na początku sierpnia, w Katedra na Wawelu, o czym mam nadzieję że również usłyszycie wkrótce.." - pisze Mariusz Meus na swoim facebook-owym profilu Honorowy Południk Krakowski.

Pomiary nadal trwają. Ruszyły także obliczenia, nad którymi czuwa dr inż. Tadeusz Szczutko z AGH. Już niebawem kolejne dwie prace dyplomowe czekają na rozpoczęcie prac pomiarowych. A Mariusz Meus obiecuje, że już wkrótce poznamy sekrety jakie skrywają poszczególne medaliony, gdyż kilka z nich udało się odkryć właśnie dzięki geodetom i ich pomiarom.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser