• gisplay.pl

Grawimetr we Wrocławiu zarejestrował trzęsienie ziemi w Turcji

Grawimetr pływowy gPhone-X w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zarejestrował bardzo wyraźnie trzęsienie ziemi w Turcji - drgania były 400 000 razy silniejsze niż czułość urządzenia!

rawimetr we Wrocławiu zarejestrował trzęsienie ziemi w Turcji

Struktura wstrząsu z widocznymi poszczególnymi falami sejsmicznymi (fot. IGIG UPWr)

Amplitudy wstrząsu dochodziły do 45000 mikroGali, czyli przekroczyły 40 tys. razy precyzję instrumentu i 400 tys. razy rozdzielczość urządzenia. Pierwszy wstrząs o magnitudzie 7,8 miał miejsce o 4:17 czasu lokalnego, czyli o 1:17 UTC (czasu uniwersalnego koordynowanego) 6 lutego 2023 r. Wstrząs sejsmiczny dotarł do Wrocławia o 1:22 UTC, czyli około 5 minut po trzęsieniu ziemi w postaci fali P (podłużnej), a kilka minut później w postaci silniejszej fali S (poprzecznej).

Drugi wstrząs o magnitudzie 7,7 miał miejsce o 13:24 (10:24 UTC). Dotarł on do Wrocławia po 5 minutach o 10:29 UTC, natomiast największe amplitudy wstrząsów wystąpiły o 10:33 UTC.

Grawimetr pływowy gPhone-X został zakupiony w ramach projektu System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL) i służy przede wszystkim do badania zjawisk pływowych – zmienności pola grawitacyjnego za sprawą przyciągania Słońca, Księżyca, ruchów bieguna Ziemi, a także oceanów, atmosfery i hydrologii lądowej. Jednakże grawimetr pozwala również na wykrywanie wstrząsów sejsmicznych zarówno antropogenicznych, takich jak tąpnięcia w kopalniach, oraz naturalnych trzęsień ziemi z epicentrami nawet na drugiej półkuli.

Źródło: IGIG UPWr

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser