Pierwsze posiedzenie Zespołu Geodetów Województw ZWRP
W dniu 19 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Geodetów Województw Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej.
Zespół został formalnie powołany uchwałą Zarządu Związku Województw RP nr 113/11/22 z dnia 28 listopada 2022 roku. Załącznikiem uchwały był regulamin pracy Zespołu. Powołanie Zespołu i praca Geodetów Województw w ramach działalności Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej przede wszystkim ma podnieść zdolność organizacyjną związaną z formalnymi ustaleniami pomiędzy Regionami oraz wspierać Związek w zadaniach dotyczących geodezji i kartografii.
Zespół składa się z 16 członków reprezentujących wszystkie województwa, po jednym przedstawicielu z każdego województwa.
Do zadań zespołu należy w szczególności:
- opracowywanie projektów stanowisk Zarządu Związku i Zgromadzenia Ogólnego Związku,
- wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach przekazanych do zaopiniowania przez Zarząd Związku i Zgromadzenie Ogólne Związku,
- przygotowywanie w formie stanowisk uwag i opinii do projektów aktów prawnych w bieżącej legislacji Związku,
- podejmowanie na wniosek członków Związku spraw oraz problemów z zakresu działania Zespołu i opracowywanie w tych sprawach projektów stanowisk Zarządu Związku oraz wniosków kierowanych do Zarządu Związku,
- wymiana poglądów i doświadczeń między regionami w obszarze geodezji i kartografii.
W pierwszym posiedzeniu Zespołu uczestniczyło reprezentantów 15 Regionów; 13 z prawem do głosowania. Podjęto pierwsze uchwały formalne. Obecni członkowie Zespołu jednogłośnie zadecydowali o zachowaniu zasady stałego przewodnictwa w Zespole (bez zasady prezydencji zgodnej z przewodniczeniem w Konwencie Marszałków). Także jednogłośnie wybrano osoby odpowiedzialne za organizację i prowadzenie pracy Zespołu. Przewodniczącym został Marek Bittner – Geodeta Województwa Dolnośląskiego, a wiceprzewodniczącą Joanna Wielgus – Geodeta Województwa Małopolskiego.
Omówiono także punkty merytoryczne. Były to tematy związane z:
- budową systemu teleinformatycznego do prowadzenia bazy BDOT10k oraz aktualizacją i zarządzaniem tą bazą,
- ujawnianiem obiektów wrażliwych w bazie danych BDOT10k,
- przygotowaniem do realizacji projektów unijnych w programach regionalnych na lata 2021-27.
Źródło: ZWRP