logo gisplay

Satlab Geosolutions wprowadza moduł GNSS do bezzałogowców

Odbiornik GNSS UAV/RTK  SatLab GeosolutionsSzwedzka firma produkująca urządzenia pomiarowe oraz GIS – SatLab Geosolutions AB – wprowadziła na rynek multikonstelacyjny odbiornik GNSS UAV/RTK z rozwiązaniem typu heading. Nowe urządzenie zapewnia wysoką precyzję pozycjonowania, a zwarta i lekka konstrukcja umożliwia podłączenie do niemal wszystkich dostępnych na rynku systemów UAV.

Odbiornik posiada zintegrowany modem GSM 4G z gniazdem karty SIM oraz konfigurowalny modem radiowy – oba mogą służyć do odbierania korekt RTK z sieci CORS oraz wybranych stacji bazowych GNSS. Urządzenie jest wyposażone w łączność Bluetooth dla urządzeń na platformie Android i Windows oraz dedykowaną aplikację do konfiguracji parametrów odbiornika. SatLab UAV/RTK jest instrumentem typu plug&play skonstruowanym tak, że proces jego instalacji ogranicza się do podpięcia wszystkich potrzebnych podzespołów z drona poprzez uniwersalne gniazda.

Oprócz precyzyjnych centymetrowych rozwiązań GNSS RTK, urządzenie umożliwia również pomiary typu heading oparte na danych fazowych z dwóch anten GNSS (Novatel Align). Ponadto pozwala na przechowywanie surowych danych, w tym znaczników zdarzeń (informacji o położeniu i czasie pozyskania danych).

Instrument bazuje na płycie Novatel 617D, śledzi konstelacje GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo, korzystając z dwóch anten GNSS jednocześnie. Waży zaledwie 250 gramów, posiada gniazdo kart microSD do zapisu surowych danych i może pracować w temperaturze od -25 do 55°C.

Dodatkowo odbiornik ten może służyć jako moduł GNSS do pozycjonowania maszyn, ciągników rolniczych lub urządzeń, które wymagają centymetrowych dokładności oraz pomiarów typu heading, takich jak np. magnetometr.

SatLab UAV/RTK dostępny jest w zestawie z dwiema zewnętrznymi antenami UAV GNSS Helix oraz kompletem kabli.

Źródło: SatLab Geosolutions