Indyjski system nawigacji już w pełnej konstelacji

W ubiegłym tygodniu wyniesiony został na orbitę ostatni z siedmiu satelitów indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej IRNSS.

Ostatni satelita systemu oznaczony jako IRNSS-1G został wystrzelony (28 kwietnia br.) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota z użyciem rakiety nośnej Polar SLV. Tym samym Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych zakończyła budowę konstelacji rodzimego systemu nawigacji satelitarnej.

Na uruchomienie systemu mieszkańcy Indii jednak będą musieli jeszcze poczekać. IRNSS, tak jak GPS czy GLONASS, składa się z trzech segmentów - kosmicznego (satelity), naziemnego (stacje kontroli) oraz użytkowników (odbiorniki). Całość ma być teraz skontrolowana i przetestowana pod kątem wspólnego działania. Problemem jest także dostępność odbiorników, których produkcja ma ruszyć dopiero po sprawdzenia operacyjności systemu. Indyjski rząd jednak obiecuje duże wsparcie dla producentów urządzeń i oprogramowania.

Zasięg IRNSS ma mieć charakter lokalny i będzie obejmował Indie wraz z 1500 kilometrowym pasem wokół kraju. Sygnał IRNSS dostępny będzie dla zastosowań cywilnych i wojskowych i ma umożliwiać ustalenie pozycji z dokładnością co najmniej 20 metrów przy swoim maksymalnym zasięgu działania i ok. 10 metrów na terenie Indii. Całkowity koszt budowy IRNSS jest szacowany na 215 mln dolarów.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser