Naukowcy z Olsztyna mają pomysł jak zlokalizować zaginione samoloty

Doktoranci z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacj Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali metodę skuteczniejszego poszukiwania wraków samolotów na terenie dużych zbiorników wodnych w oparciu o sygnał GNSS.

Wszystko zaczęło się od marcowej katastrofy Boeinga malezyjskich linii lotniczych, prawdopodobnie nad Oceanem Indyjskim. Bezowocne wielomiesięczne poszukiwania skłoniły mgr. inż. Dariusza Tanajewskiego i mgr. inż. Grzegorza Grunwalda, doktorantów z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM do opracowania metody lokalizacji zaginionych samolotów nad wielkimi akwenami.

Pomysł ten wysłali na tegoroczną edycję konkursu European Satellite Navigation Competition (Galileo Masters) i zostali jego finalistami. Ich pomysł innowacyjnej koncepcji wykorzystania technologii satelitarnych w gospodarce lub życiu codziennym znalazł się w piątce najlepszych pomysłów, które trafiły do koordynatora regionalnego. Olsztyniacy zaprojektowali technologię, która w oparciu o sygnały z satelitów pozwala docierać do wraków samolotów, które spadły do mórz i oceanów. Ułatwia także w stosunkowo krótkim czasie od momentu katastrofy dotarcie do rozbitków.

Obecnie rozwiązania jest  w początkowej fazie komercjalizacji. Wstępne zainteresowanie projektem wyraził fundusz kapitałowy Black Pearls i wkrótce okaże się, czy obejmie on swoim pilotażem projekt. Bez wątpienia byłaby to bezcenna pomoc - zdradza mgr inż. Grzegorz Grunwald.

Konkurs European Satellite Navigation Competition jest organizowany na świecie od 2004 r. Jego celem jest nagrodzenie, promocja oraz przyśpieszenie innowacyjnych pomysłów i rozwiązań w zakresie wykorzystania nawigacji satelitarnej (GNSS/GPS) w medycynie, rozrywce, nawigacji samochodowej, lotnictwie oraz bezpieczeństwie publicznym. Nagrody przyznają najważniejsze instytucje tworzące nawigację satelitarną (GNSS) takie, jak: Europejska Agencja GNSS (GSA) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz partnerzy regionalni z całego globu. Tegorocznym organizatorem II edycji konkursu w Polsce jest portal kosmonauta.net. Gala konkursu odbyła się 4 grudnia w Warszawie.

Źródło: UWM w Olsztynie

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser