Nowa mapa dna oceanu

Mapa dna oceanu - ESAGrupa naukowców w oparciu o dane satelitarne opracowała nową mapę przedstawiającą rzeźbę dna oceanicznego, o wiele dokładniejszą niż znane do tej pory opracowania.

Mapę stworzyli naukowcy z California's Scripps Institution of Oceanography (SIO), University of Sydney, NOAA i ESA, w oparciu o dane z satelity NASA Jason-1 i z satelity ESA CryoSat-2, którego głównym zadaniem jest badanie lodowców w regionach polarnych. Instrumenty tego satelity pracują również podczas przelotu nad oceanami.

Mapa pozwala lepiej niż dotychczas poznać tektonikę głębin czy pomóc opracować dokładniejszy profil dna morskiego. Zaznaczono na niej  niedostrzegane dotychczas, kontynentalne połączenia dna pomiędzy Ameryką Południową i Afryką czy dowody na rozrastanie się dna oceanicznego w rejonie grzbietu śródoceanicznego w Zatoce Meksykańskiej. Miejsca te były aktywne 150 mln lat temu, a obecnie pokrywa je warstwa osadów o grubości ponad 1,5 km.

Autorzy badania podkreślają, że nawet dziś nieznana jest dokładna głębokość dna morskiego aż w 80 procentach jego powierzchni. Problem dotyczy zwłaszcza tych obszarów, gdzie dno pokrywa gruba warstwa osadów.

Mapę w dużej rozdzielczości można zobaczyć na stronie ESA

Źródło: ESA

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser