logo gisplay

Nawigacja Garmin na szybie

Garmin HUDGarmin prezentuje HUD, pierwszy w swoim portfolio wyświetlacz samochodowy przeznaczony do współpracy ze smartfonami z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną, który wyświetla wskazówki nawigacyjne bezpośrednio na szybie samochodu.

HUD (Head-Up Display) to innowacyjny sposób prezentacji informacji, znany m.in. z samolotów myśliwskich. Dane dotyczące zaplanowanej trasy wyświetlane są bezpośrednio na przedniej szybie auta lub na dołączonym transparentnym ekranie. Dane do systemu HUD przekazywane są bezprzewodowo za pomocą technologii Bluetooth ze smartfonów z uruchomioną aplikacją Garmin StreetPilot lub NAVIGON. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z smartfonami wyposażonymi w moduł Bluetooth i pracującymi pod kontrolą systemów iOS, Android lub Windows Phone 8.

Za pomocą HUD kierowca informowany jest o odległości do kolejnego zakrętu, aktualnej prędkości, ograniczeniach prędkości czy przybliżonym czasie przybycia do wyznaczonego celu. Ponadto HUD wyświetla wskazówki które pozwolą zająć właściwy pas ruchu oraz alarmy sygnalizujące przekroczenie dozwolonej prędkości2. HUD ostrzega również o potencjalnych utrudnieniach w ruchu drogowym oraz o możliwej lokalizacji fotoradaru. Kierowcy docenią też system automatycznego dostosowywania poziomu jasności wyświetlanych danych do warunków zewnętrznych, dzięki czemu prezentowane informacje są czytelne zarówno w słoneczny dzień jak i w nocy.

Praktycznym uzupełnieniem wizualnej nawigacji są komendy głosowe odtwarzane za pomocą głośnika wbudowanego w nawigacji/smartfonie lub systemu audio samochodu (komunikacja via Bluetooth). W trakcie odczytywania komend głosowych muzyka przesyłana bezpośrednio ze smartfona do samochodowego systemu audio jest automatycznie wyciszana. Ponadto HUD umożliwia wyświetlanie informacji nawigacyjnych także w trakcie prowadzenia rozmów telefonicznych.

Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy wyświetlaniem informacji na przedniej szybie lub na dołączonym przezroczystym ekranie podłączonym bezpośrednio do systemu HUD.

HUD będzie dostępny w sprzedaży jeszcze tego lata w sugerowanej cenie brutto 149 Euro.