logo gisplay

GPS w kosmosie? Nadchodzi nowa era podróży pozaziemskich

Już 22 czerwca NASA zamierza wysłać w przestrzeń kosmiczną zegar atomowy (fot. NASA)Już 22 czerwca NASA zamierza wysłać w przestrzeń kosmiczną zegar atomowy, którego zadaniem będzie wsparcie nawigacji pojazdów kosmicznych. Czy to oznacza, że ludzkość planuje dalsze loty w kosmos, poza dotychczas zbadane terytorium? Czas pokaże. Na pewno jednak urealnia to dalszą eksplorację przestrzeni międzygwiezdnej.

Zegar atomowy Deep Space jest pierwszym zegarem atomowym zaprojektowanym do przemieszczania na pokładzie statku kosmicznego – urządzenie po spędzeniu roku na orbicie wyruszy w dalszą podróż, tworząc pole rozwoju do dalszych lotów. Ogromna rola tego rozwiązania polega na jego ultradokładności: dotąd stacje kosmiczne w celu określenia danych o lokalizacji musiały polegać na zegarach atomowych umieszczonych na Ziemi. Dzięki zegarowi wysłanemu w kosmos statki zyskają możliwość korzystania z "GPS-a" w kosmosie, tak dokładnego, że umożliwi na przykład lądowanie na Marsie z niemożliwą dotąd precyzją – komunikat NASA stwierdza wprost, że „zegar mylący się nawet o jedną sekundę, może oznaczać różnicę między lądowaniem planowanym a faktycznym liczoną w milach”.

Można podejrzewać, że Deep Space zmieni sposób, w jaki ludzie nawigują w układzie słonecznym i pomoże przekroczyć dotychczasowe granice w zdobywaniu kosmosu.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018