XVI Wyprawa Bari - podsumowanie

XVI Wyprawa Bari  (fot. KNG Dahlta)Po 4 latach w świat wyruszyła kolejna, szesnasta już, Wyprawa BARI. W tym roku członkom Koła Naukowego Geodetów Dahlta udało się odwiedzić wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cypryjskie Pafos, które w tym roku cieszy się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.

Tegoroczny wyjazd skupiony był na Parku Archeologicznym Kato Pafos. Dzięki współpracy z archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mogliśmy nie tylko pomóc im w ich pracach, ale także szczegółowo zwiedzić wszystkie zakątki parku.

XVI Wyprawa Bari  (fot. KNG Dahlta)Park Archeologiczny Kato Pafos od 1980 roku widnieje na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Prace wykopaliskowe są w nim prowadzone głównie przez Polaków z krakowskiej oraz warszawskiej ekspedycji, ponadto na miejscu pracują również Cypryjczycy, Włosi, Francuzi oraz Australijczycy. Dzięki ich odkryciom możemy cieszyć oko zabytkami, które swoją genezą sięgają przez średniowiecze do czasów antycznych. Główną atrakcję stanowią zjawiskowe mozaiki znajdujące się w dawnych rzymskich willach. Ukazują sceny z greckiej mitologii m.in bogów jak np. Dionizos i Apollo, a także greckich bohaterów – Herkulesa, Tezeusza walczącego z minotaurem, Achillesa i Orfeusza . W centrum starożytnego miasta możemy podziwiać ruiny rzymskiej Agory oraz znajdującego się w pobliżu Odeonu, na którym wystawiano sztuki muzyczne. Nad wszystkim góruje majestatyczna biała latarnia morska. Budowla ta została wzniesiona w XIX wieku na szczycie antycznego akropolu. Ze wzgórza rozpościera się malowniczy widok na cały Park, w tym północno-zachodnią zatokę, gdzie krakowscy archeolodzy poszukują drugiego portu miasta. Na terenie Parku można również podziwiać ruiny frankijskiego zamku zwanego Saranda Kolones i wiele innych zabytków.

XVI Wyprawa Bari  (fot. KNG Dahlta)Nasze prace odbywaliśmy po konsultacjach ze stacjonującymi na miejscu archeologami. Głównym celem było wykonanie skaningu laserowego głębokiej fosy, mogącej być pozostałościami po starożytnym porcie. Do tego celu wykorzystaliśmy skaner Z+F Imager 5010C , którym udało się uchwycić również chmury punktów z kamiennych jaskiń i tuneli. Dodatkową pracą było przeprowadzenie kompleksowej, fotogrametrycznej inwentaryzacji Odeonu polegającej na pomiarach skaningowych, wykonaniu zdjęć naziemnych oraz lotniczych. Oprócz nich postanowiliśmy również wykonać serię fotogrametrycznych zdjęć naziemnych oraz lotniczych w celu późniejszej analizy wyników otrzymanych modeli 3D. Nad częścią Parku odbyliśmy naloty dronem potrzebne do utworzenia ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Mieliśmy możliwość pomiaru fotopunktów odbiornikiem GNSS GeoMax Zenith25 Pro oraz SpectraPrecision SP60. Drugi z nich posiada wbudowany moduł RTX, który znacznie ułatwił nam pracę, ale też zachęcił nas do przeprowadzenia badań nad osiąganymi przez niego realnymi dokładnościami (pionową oraz poziomą). Umożliwił on również pomiar punktów niezbędnych do wykonania wirtualnej wycieczki po Parku. Dzięki kamerom sferycznym Theta SC udostępnionym nam przez firmę Ricoh udało nam się uwiecznić większą część szlaków turystycznych oraz wykopalisk.

XVI Wyprawa Bari - platforma fotogrametryczna FocusSphere  (fot. KNG Dahlta)Obiekty małogabarytowe, takie jak starożytne ceramiczne naczynia oraz lampki oliwne zostały udokumentowane dzięki za utomatyzowanej platformie fotogrametrycznej FocusSphere (na zdjęciu po lewej) zbudowanej w ramach kołowego projektu pod kierownictwem jednego z uczestników wyprawy, Witolda Niewiem. Zastosowanie tego typu sprzętu pełniło istotną rolę przy kruchych naczyniach, które są wrażliwe na każdą ingerencję w ich strukturę. Urządzenie to dzięki silnikowi obraca blatem, na którym znajduje się przedmiot. Równocześnie wykonuje zdjęcia fotogrametryczne aparatem umieszczonym na wysięgniku, który dzięki swojej konstrukcji umożliwia regularne pokrycie obiektu zdjęciami. Cięższe zabytki, takie jak detale architektoniczne, z ostały sfotografowane w terenie przy użyciu statywu.

Wszystkie pomiary zostały zrealizowane w trakcie dwóch tygodni naszego pobytu na Cyprze. Zebraliśmy kilkaset gigabajtów danych, które zamierzamy regularnie i stopniowo opracowywać i prezentować archeologom z Paphos Agora Project.

XVI Wyprawa Bari (fot. KNG Dahlta)Serdecznie dziękujemy wsparciu uczelni i sponsorów, bez których nasza Wyprawa nie doszłaby do skutku. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do pani profesor Ewdoksii Papuci-Władyki, która jako Kierownik Projektu oraz Zakładu Archeologii Klasycznej zapewniła nam wsparcie naukowe i techniczne podczas naszego wyjazdu oraz była główną koordynatorką współpracy pomiędzy Akademią Górniczo - Hutniczą oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Więcej aktualności można znaleźć na wyprawabari.agh.edu.pl

Anna Poproch, KNG Dahlta

 

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser